Reklam 1 Alanı

Antep Fıstığında Verimi Artırmak

Kategori : Bitkisel Üretim - Etiketler :, - Tarih : 17 Mart 2012

Antep Fıstığı Araştırma Enstitüsü (AAE) Müdürü Selim Arpacı, Antep fıstığında sık dikim ve damla sulama tekniği kullanılarak oluşturulan bahçelerden yüzde 140’a yakın oranda verim artışı sağlanabildiğini söyledi.

Antep Fıstığı Araştırma Enstitüsü (AAE) Müdürü Selim Arpacı, ”Sulu Şartlarda Antep Fıstığı İçin Uygun Anaç ve Dikim Aralıklarının Belirlenmesi Projesi” kapsamında modern yöntemlerle, sık dikim ve tüplü fidan kullanılarak oluşturulan bahçelerden dekar başına 220 kilo ürün alındığını belirtti.

Kuru şartlarda, yapılan üretimden dekar başına 80-100 kilo civarında ürün alındığına dikkat çeken Arpacı, şöyle devam etti:

”Antep fıstığı, başta Fırat Vadisi’nde bulunan Gaziantep, Şanlıurfa ve Adıyaman illerimiz olmak üzere, Türkiye’nin bir çok bölgesinde yetişebilen önemli bir tarımsal ürün. Biz, özellikle Fırat Vadisi’nde ağırlıklı olarak yetişen bu ürünün verim ve kalitesini arttırabilmek için çalışmalar yapıyoruz. Antep fıstığında özellikle damla sulama tekniği kullanılarak, verim artışı sağlamak mümkün. Sulu tarıma çok uygun bir tarımsal ürün olan Antep fıstığında, bir dekardan 220 kilo ürün alabilmek mümkün.”

Selim Arpacı, sulu tarım yapılarak verimin yüzde 140 oranında arttırılabileceğini, bunu uyguladıkları projelerle bilimsel olarak ortaya koyduklarını anlattı.

Kuru tarım yapılan Antep fıstığı bahçelerini sulayarak da yüzde 38 oranında verim artışı sağlanabildiğine dikkat çeken Arpacı, Türkiye’nin yıllık Antep fıstığı üretiminin ortalama 110 bin ton olduğunu ve bunun da yüzde 75’inin Fırat vadisindeki bölgede yetiştirildiğine işaret etti.

Arpacı, tarımsal üretim açısından son derece önemli bir alan olan Fırat Vadisi’nde Atatürk, Karkamış ve Birecik barajlarının yer aldığını, Fırat Nehri üzerine kurulan üç barajın, Antep fıstığı bahçelerinin de yoğun olduğu bölgeler olması açısından son derece büyük bir avantaj olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

”Burada yapılması gereken, kuru tarım yapılan Antep fıstığı bahçelerini, sulamak için çalışmalar yapmak. Sulu tarım, verim artışının yanı sıra kalite artışı da sağlıyor.
Bu arada, sulu tarım yapılan alanlarda, yeni dikimi yapılan bir fidandan, daha erken ürün alabilmek de mümkün oluyor. Örneğin, kuru tarım yapılan bir bahçeye dikimi yapılan bir fidandan verim almak için 12 yıl beklemek gerekiyor. Ama, sulu tarım yapılan bir bahçeye iyi anaç kullanılarak dikimi yapılan fidandan 6 yılda verim almak mümkün oluyor. Bu da çiftçilerimizin oluşturduğu bahçelerden daha kısa sürede ürün alabilmesine imkan sağlayarak, Antep fıstığı üretimini daha cazip ve karlı hale getiriyor.”

Sulu tarım yaygınlaşıyor

Arpacı, Fırat Vadisi’nde yer alan bölgede, başta Antep fıstığı olmak üzere, üretimi yapılan diğer tarımsal üretimde de sulu tarımın yaygınlaşmaya başladığını, artık bölge çiftçisinin de bu konuda bilinçlendiğini dile getirdi.

Özellikle, Nizip, Karkamış, Birecik ve Bozova bölgelerinde bulunan Antep fıstığı bahçelerinde sulu tarımın yaygınlaştığına vurgulayan Arpacı, sözlerini şöyle sürdürdü:
”Sulu tarımın önemini anlayan bölge çiftçisi, yakınlarında bulunan baraj göllerinden pompalarla su alarak, sondaj kuyuları ile ya da tankerlerle bahçelere su taşıyarak sulama yapıyor. Halen bölgede bulunan bahçelerin yüzde 10’a yakınında sulama yapılabiliyor. Tabi ki bu oran çok düşük. En kısa zamanda, sulu tarım yapılan alanların arttırılması gerekir.

Sulama, sadece yeni oluşturulan bahçeler için değil, eski bahçeler için de büyük bir avantaj sağlıyor. Sadece sulama yaparak, bir bahçeden yüzde 38 oranında verim artışı sağlanması da üreticiler için büyük bir avantaj. Çiftçilerimiz, bu konuda imkanlarını da zorlayarak bir an önce sulu tarıma geçmek zorunda.”

Arpacı, tarımsal ürünler arasında çok önemli bir yere sahip olan Antep fıstığının özellikle iç tüketiminde sürekli bir artış yaşandığını, pazar sorunu bulunmadığını, daha fazla üreten çiftçinin daha fazla kazanacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=321418

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :