Reklam 1 Alanı

Dicle'ye Meyve Fidanı

Kategori : Bitkisel Üretim - Etiketler :, - Tarih : 31 Ağustos 2012

Dicle’nin 8 köyünde 197,50 dekar alanda talepte bulunan 18 çiftçi için çeşitli cinslerde meyve fidanı dikildi.
İFAD projeleri kapsamında 2012 yılı içerisinde Kaymakamllık ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün birlikte yürüttüğü projede bir çok çiftçi istihdam edildi. Dicle Kaymakamlığı tarafından, bodur elma, aşılı bağ ve badem projeleri ile meyve bahçesi hayata geçirildi. Gelir getirici küçük ölçekli meyve bahçeleri projeleri, çiftçileri meyveciliğe yönlendirmek ve meyvecilikten gelir elde etmelerini sağlamak amacıyla hazırlandı ve 35 bin nüfuslu ilçede ekonomide önemli bir yer tutarak istihdam alanı oluşturdu.

TALEPTE PATLAMA YAŞANDI

Proje başlangıcında kafalarında şüphesi olan çiftçiler Kaymakamlık tarafından kurulan örnek bahçeleri gördükten sonra özellikle de bodur elmaların ilk yıllarında ürün verdiğine şahit olunca şüpheler dağıldı ve meyvecilik yapmak isteyen vatandaşların taleplerinde patlama yaşandı.
Genellikle kuru tarım yapılarak hububat yetiştiren çiftçilerin gelirleri yetersiz olduğundan yoğun olarak ilçe dışına tarım işçiliği yapmak üzere giden vatandaşlar için bir geçim kapısı olan meyvecilik ile bir çok aile ortalama bin nüfus istihdam etmekte. Meyve bahçeleri projelerle birlikte nüfusun yüzde 10’u bu tür projelerle iş sahibi olmakta. Bu projelerden ilçe ekonomisine sağlanabilecek. Projeler kapsamında bodur elma, badem ve bağ çubuğu dikimi yapıldı.

‘VATANDAŞIN BAKIŞI DEĞİŞTİ’

Dicle kaymakamı Çağlayan Kaya, “Projelerden önce vatandaşımız meyveciliği sadece evlerinin önündeki üç ağaçtan ibaret görüyor, meyve satmayı ayıp kabul ediyorlardı. İlçemizde, az topraklı çiftçilerimizi kendi kendilerine yeter seviyeye getirerek, yardım alan ve diğer illere işçilik yapmaya gitmekten kurtarıp, onları aileleri ile beraber verimli kılmak amacıyla iklimi ve toprağı oldukça elverişli olan ilçemizde vatandaşımızı meyve bahçeleri kurmaya özendirmek için yapılan projelerin halkımız tarafından ciddi ilgi gösterilmesi bizleri oldukça sevindirmiştir” dedi.

Kaynak: http://www.diyarbakirsoz.com/haber-72354-Dicleye-meyve-fidani.html

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :