Reklam 1 Alanı

Domatesin Yeni Üretim Merkezi Bitlis

Kategori : Bitkisel Üretim - Etiketler :, - Tarih : 02 Ekim 2012

Dünyanın en büyük İslam mezarlığı olan ”Selçuklu Mezarlığı”na ev sahipliği yapan, kümbetleri, tarihi ve kültürel değerleriyle öne çıkan Ahlat, aynı zamanda bölgenin en önemli patates üretim yerlerindin biri olarak biliniyor. Ahlat ve çevresi bu özelliğine son yıllarda domatesi de ekledi.

Ahlat Ziraat Odası (AHZO) Başkanı Necat Demirden, bu yıl Ahlat başta olmak üzere Bitlis yöresinde yaklaşık 8 bin dekar alana domates ekimi yapıldığını bildirdi.

Ekili alanlarda 40 bin ton civarında ürün beklediklerini, sadece domatesten 1 milyon 500 bin lira gelir elde edilmesini tahmin ettiklerini dile getiren Demirden, şunları söyledi: ”Odamız bünyesinde çalışan mühendisler tarlalarda sürekli olarak incelemeler yapıyor. Şimdiye kadar tarlalarda herhangi bir sorunla karşılaşmadık. Bazı tarlalarda 1’e 10 verim alma seviyesine gelindi. Bu da Türkiye ortalamasının oldukça üstünde bir rakamdır. Bölgede patatesten sonra domateste de iddialı duruma geldik. Çiftçi domatesini ilçedeki salça fabrikası başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin hemen hemen tüm illerine pazarlıyor.”

Domates tarlalarında 15 bin kişi çalışıyor

Ahlat, domatesinin Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne ihraç edildiğini dile getiren Demirden, ”Domates tarlalarımız işsizliğe de çare oldu. Yaklaşık 15 bin kişi bu tarlalarda çalışıyor. Öyle ki Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep’ten hatta Nevşehir ve Niğde’den işçiler gelip buralarda çalışıyor. Domates üretimi bölgede bir açık hava fabrikası gibi işlev görüyor. Ahlat ve çevresinde yetiştirilen domates ve patates marka haline geldi. Tüketici artık Ahlat ve çevresinden gelen ürünleri istiyor” dedi.

Son dönemde artan terör olaylarına dikkati çeken Demirden, Bitlis ve yöresinin isminin terörle değil yetiştirdiği kaliteli tarım ürünleriyle anılmasını istediklerine dikkati çekti. Demirden, ”Bunu da başarmak üzereyiz. Tarımdaki ürün politikamız böyle devam ettiği sürece bölgenin dışına da ürün pazarlayacak konuma geleceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Adıyaman’ın Kahta ilçesinden Ahlat’a gelen komisyoncu Fahri Kozan ise, 30 yıldır komisyonculuk yaptığını ve Ahlat’ta domatesin daha verimli ve güzel olduğunu öğrenince buraya geldiğini söyledi. Buradan götürdüğü domateslerin çok beğenildiğini anlatan Kozan, bu sebeple domates açısında burayı tercih ettiğini vurguladı.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=367760

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :