Reklam 1 Alanı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2 bin 500 Personel Alacak

Kategori : Diğer - Etiketler :, , , , - Tarih : 22 Eylül 2012

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi (TARGEL) kapsamında yıl sonuna kadar 2 bin 500 personelin alınmasının planlandığını, bunun için Maliye Bakanlığı nezdinde teşebbüste bulunduklarını belirterek, ”Maliye Bakanımızın kadroları açması anında ben ilana çıkıyorum” dedi.
Bakan Eker, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda, AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk ve AA editörlerini ağırladı ve gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
TARGEL projesi kapsamında 2007’den bu yana 7 bin 500 eleman aldıklarını hatırlatan Eker, hedeflerinin yıl sonu itibariyle bu rakamı 10 bine çıkarmak olduğunu bildirdi. Eker, 2 bin 500 kişi için Maliye Bakanlığı nezdinde teşebbüste bulunduklarını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da durumu arz ettiklerini belirtti.
Eker, ”Maliye Bakanımızın kadroları açması anında ben ilana çıkıyorum, şu anda orayı bekliyorum. Maliye Bakanım, bana o kadroyu verecek ki ben ilana çıkayım ama Hükümet programımız 2012 sonu itibariyle bu 7 bin 500’ün 10 bine çıkması. Henüz 3-4 ayımız var” diye konuştu.
Gıda denetimlerinin arttığı bir dönemde gıda mühendislerinin ne zaman işe alınacağı sorusu üzerine Bakan Eker, Bakanlığı’na 1989 Haziranı’nda alınan 250 kişinin ardından ilk toplu eleman alımının, AK Parti iktidara gelince yapıldığını belirtti.
Bakan olduktan sonra büyük bölümü mühendis ve veterinerlerden oluşan 15 bin teknik eleman aldığını bildiren Eker, bunun 7 bin 500’ünün TARGEL personeli, 7 bin 500’ünün ise ÖSYM ile aracılığıyla alınan personel olduğunu dile getirdi.

-”Özel sektörde istihdama dönük de çalışma yaptık”-

”Tabii benim gönlüm ister ki bütün kardeşlerim, Türkiye’deki bütün işsizler iş bulsun, çok sevinirim” diyen Eker, ancak her ziraat mühendisi ve gıda mühendisinin devlette, Tarım Bakanlığı’nda çalışma imkanı bulunmadığını söyledi. Eker, şunları kaydetti:
”Gerçekçi olacağız. Böyle bir şey yok. Ya ne yapacağız- Biz özel sektörde bu arkadaşlarımızın istihdam edilmesine imkan sağlayacak bir takım çalışmalar yaptık. Örneğin şunu yaptık, sertifikalı tarım danışmanlığı müessesesi getirdik. Bu çok önemli bir şey. Ne yapıyoruz, mühendis, veteriner hekim, gıda mühendisi, su ürünleri mühendisi gidiyor, üniversitelerin veya ziraat mühendisleri odasının veya gıda mühendisleri odasının açtığı bir takım kurslarda sertifika alıyor. Sertifikalı tarım danışmanı oluyor.
Sertifikalı tarım danışmanı olan sertifika sahibi mühendis herhangi bir işletmeyle, herhangi bir üreticiyle ben senin danışmanın olacağım diye sözleşme yaptığı zaman, o sözleşmeyi yapan üreticiye ben para veriyorum, destek veriyorum. Özel sektörde çalışacak olan kişinin istihdamı için de böyle bir proje hazırladık, bunu da ilk biz yaptık, daha önce böyle bir şey olmadı. Yani bunların önünü açıyoruz. Çok sayıda okul var, bunlar her sene binlerce on binlerce mezun veriyor. İstihdamı biraz da o yönüyle düşünmek lazım”

Kaynak: http://www.habervitrini.com/haber/tarim-bakanligi-2-bin-500-personel-alacak-633624/

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :