Reklam 1 Alanı

2013 Yılı Tarımsal Desteklemeleri Açıklandı

Kategori : Desteklemeler - Etiketler :, , - Tarih : 10 Nisan 2013

2013 desteklemeleri açıklandı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2013 yılında üreticilere vereceği tarımsal desteklemelerle ilgili Bakanlar Kurulu Kararı yayınlandı. Buna göre 2013 yılında geçen yıla göre desteklemeler yüzde 20 artarak 9 milyar liraya ulaştı. Bu sene ilk defa verilecek desteklemeler arasında ise ilave süt analizi ve damızlığa ayrılan manda yavrusu gibi kalemler bulunuyor.

Bakanlık 2013 yılında üreticilere vereceği destekleme kalemlerinin sayısını arttırdı. Yeni destekleme kalemleri arasında bulunan ilave süt analizi, damızlığa ayrılan manda yavrusu ile kaba yemin yanında çok yıllık yem bitkilerinde üreticilere artık her yıl destekleme ödemesi yapılacak. Daha önce çok yıllık bitkilerde 3-4 yılda bir destekleme ödemesi yapılırken bundan sonra bu bitkiler için her yıl ödeme yapılacak. Çok yıllık bitkilerden sulu yoncada dekar başına 50 lira, kuru yoncada 30 lira, korungada ise 40 lira ödeme yapılacak. Pilot olarak uygulama konulan süt analizi öncellikle 5 ilde uygulanacak. (Ankara, İzmir, Tekirdağ, Balıkesir ve Bursa). Süt analizi desteği hayvan başına 50 TL olarak belirlenirken damızlığa ayrılan manda yavrusu desteği ise hayvan başına 100 TL olacak. Bu karar ile Bakanlık, Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla ithal edilecek kaba yemin fiyatı kilogram başına 50 kuruşa sabitleyerek kaba yemi destekleme kapsamına almış oldu. Kaba yemin fiyatı 50 kuruş üzerinde gerçekleştiği zaman Bakanlık bu maliyet farkını kendisi karşılayacak.

Bakanlar Kurulu Kararıyla birlikte birçok ürüne verilen destekleme miktarlarında da artış yaşandı. 2013 yılı desteklemeleri geçen yıla göre yüzde 20 artarken son 10 yılda desteklemelerde yüzde 380’lik bir artış yaşandı. Bu yıl Bakanlık tarafından verilecek 9 milyar liralık destekleme miktarının 2,5 milyarı ise 2013 yılı Nisan ayı itibariyle üreticilere ödendi.

Artış yaşanan destekleme kalemleri ise şöyle gerçekleşti; peyzaj ve süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman emvali alanlarında dekar için 2,9 lira mazot, 4 lira da gübre desteği ödemesi yapılacak. Yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri alanları için ise 7’şer lira gübre ve mazot, hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler, sebze ve meyve alanlarında dekar için 4,3 lira mazot, 5,5 lira gübre destekleme ödemesi gerçekleştirilecek. Yine fark ödemeleri kapsamında kilogram başına destekleme miktarı kütlü pamukta 50 kuruş, aspirde 45 kuruş ve zeytinyağında 60 kuruş olarak belirlendi. Hastalıklardan ari işletmeler için sağlık sertifikasına sahip süt sığırı işletmelerinde bulunan damızlık boğalar dışındaki 6 aylığın üzerindeki erkek hayvanlar hariç, tüm sığırlar için hayvan sahiplerine 300 yerine 375 lira ödeme yapılacak.

Kaynak: tarim.gov.tr

Yorumlar (1)
  • 10 Nisan 2013 tarihinde kemal köroğlu tarafından

    desteklemeler artsa ne olacak ödemecek daha 2012 bugday desteklerini almadık tarım il müdürlüğüne soruyoruz ödeme tarihini bilmiyor kime sorcamızı bilmeyoruz bahar geldi tohom gübre lazım sulama yapacagız medaşa borcdan dolayı kuyularımızı acamayoruz destekleri artsa ne olacak vermeyecek olduktan sonra cifcinin acınacak durumda defecinin bankanın eline bakar oldu allah yardımcısı olsun

  • Yorum Yaz
    Ad Soyad :
    E-mail :
    Yorum :