Reklam 1 Alanı

Almanya'da GDO Protestosu

Kategori : Bitkisel Üretim, Gıda - Etiketler :, , - Tarih : 18 Ocak 2015

almanyada-gdo-protestosu

Almanya’da binlerce kişi genetiği değiştirilmiş tarım ürünlerini ve ABD ile AB arasında müzakereleri süren Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı anlaşmasını protesto etti.

Almanya’nın başkenti Berlin’de yaklaşık 50 bin kişi, 80’den fazla çiftçi, tüketici, hayvan ve çevre koruma örgütünün çağrısıyla parlamento binası önünde toplandı.

Endüstriyel tarım ve hayvancılık uygulamaları, genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO) içeren ürünleri ve ABD ile AB arasında imzalanması planlanan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) anlaşmasını protesto eden kalabalık, ”Artık bıktık” sloganıyla yürüyüş düzenledi.

Gösteride, Kanada ile AB arasında imzalanacak Kapsamlı Ekonomik ve Ticaret Anlaşması’nın (CETA) ve Alman hükümetinin tarım politikası da eleştirildi. Ayrıca, çiftçilerin şartlarının iyileştirilmesi, GDO’lu ürünlere karşı etkili yasal koruma ve büyük ahırların yapılmasının durdurulması talep edildi.

Almanya’nın çeşitli yerlerinden gelen çiftçi ve tüketicilere, yaklaşık 90 traktör de eşlik etti. Göstericiler, “Merkel’e GDO’lu gıda”, “TTIP ve CETA’ya hayır”, “Bu ticaret kimin için?” ve “Hayvanların da hakları var” yazılı pankartlar taşıdı.

“TTIP’yi durdurun”

Eylemlerin sözcüsü Jochen Fritz, TTIP’in küresel alanda faaliyet gösteren büyük şirketlere yarayacağının altını çizdi. Fritz, anlaşmanın hayata geçmesi halinde Almanya’da ve dünyada birçok tarım işletmesinin kapanacağı söyledi.

Aynı zamanda tüketici standartlarının da düşebileceğine işaret eden Fritz, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel’e TTIP müzakerelerini durdurma çağrısında bulundu.

Yürüyüş, Berlin’de cuma günü başlayan Uluslararası Yeşil Hafta Fuarı kapsamında bu yıl beşinci kez düzenlendi.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar (1)
  • 04 Şubat 2015 tarihinde Orhan Gazi tarafından

    Bir ziraatci olarak doğal ürünler kullanılması taraftarıyım. İnsanlar resmen kansere sürükleniyorlar. Doğal ürünleri bulmak da çok zor oldu artık. üretim yapan biri olarak internet üzerinden doğal gübre üzerine çok arama yaptım ama mevcut olan siteler yetersiz. Tüm üreticiler artık doğal ilaç ve gübre kullanmalıdırlar.

  • Yorum Yaz
    Ad Soyad :
    E-mail :
    Yorum :