Reklam 1 Alanı

Balık Avcılığına Sıkı Denetim

Kategori : Su Ürünleri - Etiketler :, - Tarih : 18 Ekim 2012

Ordu kıyılarında, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ‘Su Ürünleri Avcılığı’na ilişkin tebliği doğrultusunda, 24 metrenin altındaki derinlikte avcılık yapan tekne sahiplerine yönelik denetimler artırıldı. Yapılan denetimlerde 15 balıkçıya ceza uygulandı.

1 Eylül’de başlayan balık sezonunda, avlanma sınırının 18 metreden 24 metreye çıkarılmasıyla başlayan yeni süreçte, denetimler de artırıldı. Balıkçıların büyük tepkisine neden olan yasakla ilgili Ordu’da 110 kilometrelik kıyı şeridinde İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı’na bağlı ekipler her türlü ihbarı değerlendirerek havadan ve kıyıdan denetleme yapıyor.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Musa Sağlam, her türlü ihbarı anında değerlendirdiklerini, derinlik ve boy yasağıyla ilgili tebliği broşürlerle balıkçılara anlattıklarını söyledi. Tekne boyuna göre, 24 metreden daha fazla derinlikte avlanma yasağını ihlal edenlere 4 bin 800 lira ile 250 bin lira arasında cezai işlem uygulandığını belirten Sağlam, “Sürdürülebilir bir balıkçılık ve kıyı avcılığı yapan vatandaşlarımız için, ayrıca halkımızın daha bol ve ucuz balık yemesi adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun dışında tezgah denetimlerimizi de sürdürüyoruz. Tezgah denetimlerinde de 700 TL’ye kadar ceza uyguluyoruz. Bu yıl şu ana kadar hem denizde, hem de tezgahlarda 1018 denetim yapıldı. Bütün bu denetimlerde 15 balıkçıya toplam 8 bin 200 TL para cezası kesildi. Bu cezaların büyük çoğunluğu tezgah denetimlerine uygulandı. Balıkçılarımız 24 metre derinlik sınırı yasağına gereken hassasiyeti gösteriyor” dedi.

Kaynak: http://www.haberler.com/balik-avciligina-siki-denetim-4024485-haberi/

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :