Reklam 1 Alanı

'Bu Dönem Toprağa Düşen Yağmur Çok Faydalı'

Kategori : Diğer - Etiketler :, - Tarih : 15 Kasım 2012

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, yaptığı açıklamada, son günlerde tüm yurtta etkili olan sağanağın, özellikle Anadolu’da yapılmakta olan kışlık ekimlere fayda sağladığını belirtti. Anadolu’nun birçok bölgesinde kışlık ekimlerle buğday ve arpa başta olmak üzere tarım ürünlerinin toprakla buluşturulduğunu ifade eden Karadeniz, ”Yağmurlar, bu tarım ürünlerinin daha iyi çimlenmesine neden olmakta” diye konuştu.

Özellikle kışlık ekim yapan çiftçilerin bu yağmurlar karşısında yüzünün güldüğüne işaret eden Karadeniz, şunları kaydetti: ”Yağmurların fazlası toprakta bu aylar içerisinde depolanmakta. Çünkü bu aylarda nemlenme oranı çok düşük olduğundan yağmur suları toprak içerisinde beklemekte. Dolayısıyla toprağa depolanan yağmur suları 2013 yılı yazına da çok büyük fayda sağlayacak. Yaz ekimi başladığında topraktaki bu sular yaz tarımına yarayacak. Açıkçası sonbaharın sona erdiği, kış mevsiminin başladığı şu günlerde yağmurların hem toprağa faydası oluyor hem de 2013 yılı yazına. Ancak erozyona neden olacağından fazla ve şiddetli yağmurların olmasını da arzu etmiyoruz.”

Prof. Dr. Karadeniz, yağmurların 2013 yılında daha az kuraklığın olabileceğini kendilerine gösterdiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=377950

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :