Reklam 1 Alanı

Buğday Tehdit Altında

Kategori : Bitkisel Üretim, Ekonomi - Etiketler :, , - Tarih : 24 Kasım 2012

İklim değişikliğinin tarımsal üretimde ciddi düşüşlere neden olması öngörülüyor.

İklim değişikliği, dünya genelinde her alanda tehdit oluşturmaya devam ederken, tarımsal üretimde de ciddi düşüşlere neden olacak.

Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Baş, “iklim değişikliğinin, tarıma etkisinin, diğer sektörlerden daha fazla olacağını” söyledi.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli 4. Değerlendirme Raporu’nun da bunu doğruladığını belirten Baş, gelecek yüzyılda Türkiye’nin içinde bulunduğu Akdeniz havzasında sıcaklığın artacağı, yağışların yüzde 20’ye varan oranlarda düşeceği, toprak neminin azalacağı ve deniz seviyesinin yükseleceğinin tahmin edildiğini anlattı.

Baş, Akdeniz bölgesindeki yarı kurak ve subtropik alanlarda sıcaklık artışları ve yağış rejimindeki değişikliklerin daha fazla olacağını ifade ederek, sel, kuraklık gibi ekstrem hava olaylarının da daha yoğun ve sık yaşanacağı kaydetti.

Bu değişikliklerin tarım alanlarında kayıplara ve tahribatlara, ürün verimlerinde de azalmalara neden olacağına işaret eden Baş, ”Küresel ısınma ve iklim değişikliklerine bağlı olarak yağışlarda meydana gelen azalma, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de tahıl ürünleri rekoltesini düşürdü. Kuraklık nedeniyle tarımsal üretimin düşmesi, nüfus artışı düşünüldüğünde, gıda güvencesinin sağlanmasına ve artan ihtiyacın karşılanmasına yönelik riskleri de beraberinde getiriyor” diye konuştu.

Baş, dünya genelinde 2 derece sıcaklık artışının tahıl verimliliğinde yüzde 5, 4 derecelik artışın ise yüzde 10 azalmaya neden olacağına dikkati çekti.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=380366&kn=11&ka=4&kb=11

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :