Reklam 1 Alanı

Çiftçi Kredi Borçları Ertelemesi

Kategori : Ekonomi - Etiketler :, , - Tarih : 01 Şubat 2013

tzob-logo

Borç ertelemede son başvuru 4 Şubat’ta TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -“Kredi borçlarını erteleme talebinde bulunacak
üreticilerimizin, 4 Şubat 2013 Pazartesi günü mesai bitimine kadar Ziraat Bankası veya Tarım Kredi Kooperatifleri’ne yazılı olarak müracaat etmeleri gerekmektedir”.

“Borcun ödeme vadesi gelmemiş, ancak 2 Ocak 2013’ten itibaren bir yıllık süre içinde dolacak olanlar, vade, taksit veya hesap devresinden itibaren 1 ay içinde müracaat edecekler”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan düşük faizli kredi borçlarının ertelenmesiyle ilgili olarak, “Kredi borçlarını erteleme talebinde bulunacak üreticilerimizin, 4 Şubat 2013 Pazartesi günü mesai bitimine kadar Ziraat Bankası veya Tarım Kredi Kooperatifleri’ne yazılı olarak müracaat etmeleri gerekmektedir” dedi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, Resmi Gazete’nin 2 Ocak 2013 tarihli sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile tüm illerde çeşitli afetler nedeniyle zarar gören gerçek veya tüzel kişi üreticilerin, Bakanlar Kurulu Kararları kapsamında Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’nden kullandıkları düşük faizli kredilerin borçlarının ertelenmesi imkânı sağlandığını belirtti.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, söz konusu karar gereğince 28 Ağustos 2012-31 Aralık 2012 tarihleri arasında meydana gelen sel, su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, dolu, don, kuraklık, yıldırım düşmesi ve hortum afetlerine maruz kalan çiftçilerin, düşük faizli kredi borçlarına yönelik bir erteleme yapılacağını bildirdi.

-Ertelemeden kimler yararlanacak?

Bu afetler nedeniyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri ve seraları en az yüzde 30 oranında zarar gören ve bu zararları İl veya İlçe Hasar Tespit Komisyonlarınca belirlenen Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı gerçek ve tüzel kişi üreticilerin kredi borçlarının belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde erteleneceğini kaydeden Bayraktar, şunları kaydetti:

“Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararları kapsamındaki kredi borçları, bu Karar ile belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde ertelenecektir. 2 Ocak 2013 tarihi itibarıyla borçları vadesinden itibaren 90 günlük süre içinde bulunan veya tasfiye olunacak alacaklar hesaplarına aktarılmış bulunan üreticiler için başvuru tarihi 4 Şubat 2013 tarihinde son bulmaktadır. Kredi borçlarını erteleme talebinde bulunacak üreticilerin 4 Şubat 2013 Pazartesi günü mesai bitimine kadar Ziraat Bankası veya Tarım Kredi Kooperatifleri’ne yazılı olarak müracaat etmeleri gerekmektedir.

Kredi borçlarının vadesi/taksit vadesi/ hesap devresi henüz gelmemiş olmakla birlikte 2 Ocak 2013 tarihinden itibaren 1 yıllık süre içinde dolacak olan üreticilerimizin ise vadesinden/taksit vadesinden/hesap devresinden itibaren 1 ay içinde Ziraat Bankası veya Tarım Kredi Kooperatifleri’ne yazılı olarak müracaat etmeleri gerekmektedir.”

Kaynak: http://www.tzob.org.tr/Detail.aspx?rid=651&pages=borc.htm

Yorumlar (2)
 • 08 Mayıs 2013 tarihinde ismail mamağa tarafından

  slm kredi erteleme kooperatif üyesi değilim ziraat bankasından çekilen yıllık ödemeli kredi zirai kredilere de ertelemesi varmıdır. ve yatta çıkarmı ödeme zamanı geldi bekliyorum bide kefillerin eşlerinin imzasıda olcakmı ilginize tşk ilgilenirseniz memnun olurum

 • 08 Mayıs 2013 tarihinde haberci tarafından

  Son durumu öğrenmek için şubeyi aramanız iyi olur. Buradan verilen mesaj eksik ya da hatalı olabilir.

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad :
  E-mail :
  Yorum :