Reklam 1 Alanı

Domates Üreticilerine Sertifika

Kategori : Diğer - Etiketler : - Tarih : 23 Nisan 2012

TOSLAK köyünde domates yetiştiriciliği kursunu tamamlayan 66 üreticiye sertifika ve iyi tarım uygulamasında başarılı olan 9 üreticiye düzenlenen törenle hediyeleri verildi.

Alanya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Alanya Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Toslak, Yeniköy ve Hacıkerimler Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından ’Önce eğitim, sonra değişim’ projesi kapsamında ortaklaşa düzenlenen domates yetiştiriciliği kursunu başarıyla tamamlayan 66 üreticiye sertifikaları düzenlenen törenle verildi. Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Umut Olgun, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Köseoğlu, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Coşkunsu, bürokratlar ve üreticilerin katıldığı törende ayrıca İyi tarım uygulamasını istenilen standartlarda gerçekleştiren Mehmet Selimoğlu, Yaşar Özen, Ahmet Kızılca, Ahmet Selimoğlu, Mevlüt Öksüz, Ali Rıza Selimoğlu, Hasan Selimoğlu, İbrahim Kızılca ve Remzi Karakuş’a da ilaç hediye edildi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Kaymakam Hulusi Doğan, ilçe sınırlarında meyve ve sebze üretiminde çeşitliliği artırmak için araştırmaların aralıksız devam ettiği söyledi. Doğan şöyle konuştu:

Kendi mütevazi imkanlarınızla bu tesisi yapıp köylülerimize hizmet veriyorsunuz. Kendi yerinde, kendi bölgesinde eğitim veriyorsunuz. Bundan daha güzel bir şey olamaz. Bu eğitimi gerçekleştiren herkese teşekkür ediyorum. Geleneksel tarımın yanında dünya ile rekabet edecek şekilde çiftçilerimizi eğitmek gerekir. Az alanda kaliteli ürün yetiştirmek gerektiğini düşünüyorum. Bunun yolu da eğitimden geçer. Bu tür eğitimlerin devam etmesini diliyorum.” Törenin açılış konuşmasını Toslak, Yeniköy ve Hacıkerimler Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mustafa Özen yaptı. Özen, kooperatifin çalışmalarıyla ve bölgelerinde uygulanan iyi tarım uygulamaları ile ilgili kısa bilgi verdi. Kurs Öğretmeni Tarım Danışmanı Ziraat Mühendisi Murat Türeli, kursla ilgili bilgi verip, kooperatif bünyesinde tarım bilgi bankası kütüphanesi kurma çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Türeli, ilaç ambalajlarını kooperatife getiren üreticilere ilaçlama ekipmanı hediye edileceğini de sözlerine ekledi. Halk Eğitim Müdürü Mustafa Coşkunsu, kursa gösterilen ilgiye teşekkür ederek,”Talep olduğu sürece kurs açmaya devam edeceğiz” dedi.
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Olgun, ilaç kalıntısı kontrollerinin arttığına dikkat çekerek, ilaç kalıntısı bulunan mahsulü üreten çiftçiye ceza kesildiği gibi, ürünün yerinde imha edildiğini söyledi. Üreticilerden izin verilen ilaçların dışında ilaç kullanmamaları isteyen Olgun,” Bakanlık olarak amacımız, çiftçilerimize yerinde hizmet etmektir. Tarım danışmanlarını köylerde istihdam ederek, köydeki insanlara daha faydalı olacağımızı düşünüyoruz. Son günlerde gıda ve tarım ürünlerindeki ilaç kalıntıları ile ilgili basında çıkan haberlerin yoğunlaşması sonucu halkımızdaki duyarlılık artırdı. Bu tür eğitimler duyarlılık karşısında daha da önem kazandı. Bakanlık olarak yeni bir uygulamaya geçtik. Daha önce mahsulünde ilaç kalıntısı çıkan çiftçilerimize para cezası veriliyordu. Yeni uygulamayla para cezası ile birlikte seradaki ürünün toplatılarak imhası yönünde çalışma başlatıldı. Bakanlık özellikle Antalya bölgesinde kontrol ağını genişletti, her an bakanlık elemanları seralarınızı kontrole gelebilir” dedi.

Kaynak: http://www.yenialanya.com/gundem/domates-ureticilerine-sertifika-h26114.html

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :