Reklam 1 Alanı

Evde Mantar Yetiştirip Ek Gelir Sağlıyorlar

Kategori : Bitkisel Üretim - Etiketler :, , , - Tarih : 09 Haziran 2013

evde-mantar-yetistirmek

Adana’da, günlük mesailerinin dışında, akşamları halk eğitim merkezindeki mantar yetiştiriciliği kursuna katılan kursiyerler mantar yetiştirip ek gelir elde ediyor.

Günlük çalışmalarının dışında, iş çıkışlarında mantar yetiştirme kursu alan kursiyerler, bu sayede ek gelir elde etme imkanı buluyor. Şakirpaşa Halk Eğitim Merkezi’nde bir çok farklı meslekte çalışan 27 kursiyer, mantar yetiştiriciliği kursunda, bu bitkiyi yetiştirmenin püf noktalarını öğreniyor. Kursta, beyaz sapkalı ve istiridye mantarının yetiştirilmesi ve istirdiye mantarının torbalama ve kütük sistemi hakkında eğitim veriliyor. Kursiyerlerin kimisi hobi olarak mantar yetiştirirken kimisi de ürettiği mantarları satıp aile bütçesine katkı sağlıyor.
Kurs eğitmeni Mehmet Yabatı, yaptığı açıklamada, kursa yoğun ilgi gösterildiğini belirtti.

Adana’nın bir çok ilçesinden vatandaşların kursa geldiğini ifade eden Yabatı, “Kursa gelenler arasında okul müdürü, öğretmen, ziraat öğrencisi, esnaf, gıda mühendisi olan arkadaşlarımız var. Daha çok öğretmen ve öğrenciler ağırlıkta. Ayrıca 5-6 emniyet mensubu arkadaşımız da var. Bilhassa ev hanımı arkadaşlarımız kursu tercih ediyor” dedi.

İnsanların kimi zaman ek işe ihtiyaç duyduğunu dile getiren Yabatı, şunları söyledi:
“Daha iyi yaşam şartlarını yakalayabilmek için gelenler ve girişimci ruhlu öğrencilerimiz kursa ilgi gösteriyor. ‘Nasıl bir ek iş yapabiliriz, iş yeri kurabiliriz ve tesisleşebiliriz’ şeklinde iş kurma ve girişimci aşkıyla gelen arkadaşlarımız var. Kursiyerlerimizin çoğu evlerinde mantar yetiştiriyor. Evlerde raflardan oluşan odalar yaparak, üretime başlıyorlar. Kurs bittikten sonrada, kursiyer arkadaşlarımızdan alakayı kesmiyoruz. Onlara pazarlamada ve üretim aşamasında elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Zaman içerisinde, bir odayla başlayarak, bunu 3 odaya çeviren arkadaşlarımız var. Ayrıca 2-3 yıl boyunca bu mantar işini yapanlar da var. Emekliler ve ev hanımları genellikle hobi amaçlı geliyor ya da ev ekonomilerine katkıda bulunabilmek için kursa katılıyor. Mantar yetiştiriciliği, ev ekonomisine katkı sağlamak için uygun bir meslek”

Besin değeri yüksek

Yabatı, mantar tohumlarının ekildiği kütüğe, 8-10 delik açtıklarını ve bunlardan yılda 2 kez üretim sağladıklarını anlatarak, serin ve gölge alanlarda her bir kütükten 5 kilo ürün alınabildiğini bildirdi.

İstiridye mantarının, beyaz şapkalı mantara göre besin değerinin daha fazla olduğunu aktaran Yabatı, “İstiridye mantarını yarı ilaç, yarı gıda olarak değerlendirebiliriz. İstiridye mantarının en büyük özelliği besin değerinin çok fazla olmasıdır. İçerisinde demir, kalsiyum, fosfor, mangan gibi maddeler var. Vitamin olarak ise A , B1, B3, B5, B7 ve D vitaminleri içeriyor” diye konuştu.

Yabatı, İstiridye mantarının perakende satışının 12 lira olduğunu, büyük illerde 35 liraya kadar fiyatın çıktığını vurgulayarak, bu mantar türüne talebin oldukça fazla olduğunu kaydetti.

Kursiyerlerden emekli Osman Canpolat da 4 yıldır beyaz şapkalı mantar ürettiğini ifade etti.

Geçmişte beyaz şapkalı mantarın en iyi verim alınan mantar ürünü olduğunu belirten Canpolat, “Şu anda, kütük ve istiridye mantarını hobi olarak üretmek istiyorum. Kapalı alan yerine açık alanda üretim yapmak istiyorum. Verimi artırmak için çalışmalar yapacağım” dedi.

Mustafa Yıldırım ise kütük mantarı yetiştiriciliğine hobi olarak başladığını, evinin bir odasında başladığı üretimi artırmak istediğini söyledi.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=421120&kn=11&ka=4&kb=11

Yorumlar (1)
  • 20 Haziran 2013 tarihinde Esra DENİZ tarafından

    tebrik ederim inş buna benzer güzel kurslarda benim yaşadığım ilde de olur kursa taleplerin cok olması güzel inş kendileri için hayırlı olur… başarılar

  • Yorum Yaz
    Ad Soyad :
    E-mail :
    Yorum :