Reklam 1 Alanı

Haymana'da Şarbon Karantinası

Kategori : Hayvansal Üretim - Etiketler :, , - Tarih : 04 Eylül 2012

Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, Haymana’daki şarbon karantinasının kaldırıldığını bildirdi.

Muhsin Temel, yaptığı yazılı açıklamada, Haymana’da kaldırılan karantinayla beraber şarbon hastalığı olan bölge olmadığını ifade etti.

Temel, şunları kaydetti:

“Haymana İlçe Müdürlüğümüze Yeniköy’de 14 Ağustos 2012 tarihinde hayvanların öldüğü ihbarı gelmesi üzerine, veteriner hekimlerimiz bölgeye intikal etmiş ve yapılan klinik muayenede şarbondan şüphelenilmiştir. Ölen bir hayvan, Etlik Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderilerek, 15 Ağustos 2012 tarihinde gelen sonuçlarda şarbon hastalığının pozitif olması üzerine ekiplerimizce bölge de hemen karantina uygulaması başlatılmıştır.

Yeniköy ve civar köyler de aşılama çalışmaları başlatılarak 252 büyükbaş, 880 küçükbaş hayvan ve 6 adet tek tırnaklı hayvan aşılanmış, gerekli tüm idari ve fenni tedbirleri alınarak hastalık kontrol altına alınmıştır. Karantina boyunca bölgeden hayvan, hayvansal ürün çıkışına ve bölgedeki hayvanlardan elde edilen ürünlerin tüketime sunulmasına izin verilmemiştir.”

Bölgede 15 gün boyunca ölüm görülmemesi nedeniyle karantinanın kaldırıldığını ifade eden Temel, hastalık görülen bölgelerin her yıl ilkbahar aylarında düzenli olarak aşılandığını belirtti.

Temel, vatandaşlardan paniğe kapılmamalarını isteyerek, ölen bir hayvan olsa bile veteriner hekimler tarafından muayene edilerek gerekli önlemlerin alındığını kaydetti.

Kaynak: http://www.ankarahaber.com/haber/Haymana-daki-sarbon-karantinasi/117337

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :