Reklam 1 Alanı

Hindistan'dan Buğday İthal Edeceğiz

Kategori : Bitkisel Üretim - Etiketler :, , , - Tarih : 29 Mart 2012

Times of India gazetesi, Tarimex adlı bir Türk şirketinin Hindistan’dan buğday ithal etmekle ilgilendiğini belirtirken Hindistan Tarım ve İşlenmiş Gıda Ürünleri İhracatı Geliştirme İdaresi’nden bir yetkilinin, anlaşmanın gerçekleşmesi halinde Hindistan’ın buğdayının “konvansiyonel olmayan bir pazar bulmuş olacağı”nı sözlerini de aktardı.

Gazete şöyle devam etti:

“Bu, küresel piyasadaki yarışı, Rusya ve Avustralya’nın daha ucuz buğdayına karşı kaybettiği gibi görünen Hindistan’ın buğday ihratçıları için bir umut parıltısı gibi geldi. Kaynaklara göre, Hindistan, Türkiye’ye yönelik buğday için ton başına 300 dolar fiyat belirleyebilir, bu da Rus buğdayından 50 dolardan fazla. Ancak Türkiye’nin artan makarna ve un ihracatı için hububata ihtiyacı var.”

Gazete, Türkiye’nin daha çok ABD, Rusya, Ukrayna ve Kazakistan’tan buğday ithal ederken Japonya, Irak ve Libya dahil olmak üzere 137 ülkeye makarnayı sattığına dikkat çektiği haberinde bir Hintli tüccarın “Türkiye, İran ve Irak gibi piyasalar, bizim için düzenli ithalatçılar olmayabilirler ancak tüccarların buğday ihraç etmek için mücadele verdiği bir dönemde bu (Türkiye’nin alımları) büyük ihtiyaç duyulan rahatlama sağlayabilir” değerlendirmesini de yansıttı.

Bu arada haberde Türkiye ile Hindistan arasındaki ticaret hacminin 7 milyar dolar civarında bulunduğu belirtilirken, Türkiye’nin Yeni Delhi Büyükeçisi Burak Akçapar’ın da ticaretin, tekstil ekipmanı, kimyasal ve elektronik ürünleri, elektrik aletler ve mutfak ürünlerini kapsayacak biçimde geliştirilmesi ile önümüzdeki yıllarda 20 milyar doları bulmasını beklediğine dikkat çekildi.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=325830

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :