Reklam 1 Alanı

Kırmızı ve Beyaz Et Devri Bitiyor

Kategori : Gıda - Etiketler :, , , - Tarih : 06 Ekim 2012

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın et ile et ürünlerindeki sahtekarlığı önlemek amacıyla hazırladığı düzenlemenin ana çerçevesi belli oldu.

Bakanlık tarafından sucuk, salam, sosis gibi et ürünlerindeki taklit ve tağşiş olaylarının önüne geçmek için hazırlanan ”Türk Gıda Kodeksi Et ve Et ürünleri Tebliğ Taslağı” görüşe açıldı.

Buna göre, kanatlı eti ve kırmızı et karıştırılarak ürün elde edilmeyecek. Yeni düzenlemeye göre, ancak kırmızı etler ve kanatlı etleri kendi içinde karıştırılarak ürünler üretilebilecek. Tavuk-hindi eti ya da dana-koyun eti karışımından sosis, salam gibi ürünler üretebilecek. Halen yürürlükte olan Türk Gıda Kodeksi Et Ürünleri Tebliği’nde, kırmızı et ve kanatlı etinin karıştırılarak et ürünleri üretimine izin veriliyor.

Mevcut uygulamada salam, sosis gibi emülsifiye et ürünlerinde mekanik olarak ayrılmış etlerin (kemiğe yapışmış etin mekanik olarak ayrılması) kullanımına izin verilirken, yeni tebliğ taslağı ile mekanik olarak ayrılmış etlerin tebliğ kapsamında yer alan bütün ürünlerde kullanımına izin verilmeyecek.

Mevcut uygulamada ”Isıl işlem görmüş sucuk benzeri ürün” olarak adlandırılan ürün; yeni tebliğde ”Isıl işlem görmüş sucuk” olarak adlandırılacak.

Sucuğa, pastırmaya dönere köfteye soya, nişasta ilave edilmeyecek

Taslağa göre, fermente ve ısıl işlem görmüş sucuğa, pastırmaya, dönere, köfteye et kaynaklı olmayan proteinler, nişasta ve nişasta içeren maddeler ile soya ve soya ürünleri ilave edilemeyecek.

Tebliğ taslağı kapsamında fermente sucuk, ısıl işlem görmüş sucuk, köfte, döner, kavurma, pastırma gibi et ürünlerine ilişkin ürün tanımları ve ürünlere ait özellikler belirlenirken, bu ürünlere monosodyum glutamat gibi katkı maddeleri ile et aromaları katılamayacak.

Yeni düzenleme ile ürünlere ilişkin genel etiketleme kurallarına ek olarak özel kurallar da belirlendi. Buna göre, ürün isimleri, aynı renk ve yazı karakterinde olacak ve yazıdaki harf büyüklüğü en az 3 mm olacak şekilde belirtilecek.

İşletmelere 1 Ocak 2013’e kadar uyum süresi verilecek

Bakanlık, ilgili kamu, kurum ve kuruluşları ile üniversitelere görüş bildirmeleri için 15 Ekim tarihine kadar süre verirken, tebliğ taslağına gelen görüşler değerlendirildikten ve taslağın Ulusal Gıda Kodeks Komisyonu’nda son hali verildikten sonra yayıma gönderilecek.

Taslağa göre halen faaliyet gösteren işletmelere 1 Ocak 2013 tarihine kadar uyum süresi verilecek.

Tebliğe aykırı davrananlar hakkında ise 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun ilgili maddelerine göre idari yaptırım uygulanacak.

Yüzde 100 yazıp sahtekarlık yapanlar teşhir edilmişti

Yeni dönemde gıdadaki taklit ve tağşiş olaylarını teşhir ederek, tüketiciyi bilgilendiren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ”yüzde 100 dana eti” yazdığı halde yaptığı analizler sonrasında bazı sucuk, salam ve sosislerde kanatlı hayvan eti tespit etmişti.

Bu firmaları internet sitesinden kamuoyuna duyuran Bakanlık, tüketiciyi yanıltan buna benzer uygulamalara son vermek amacıyla harekete geçerek, yeni bir düzenleme çalışması başlatmıştı.

Kaynak: http://www.hakimiyet.com/gundem/Son-Dakika-Haberi-h32046.html

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :