Reklam 1 Alanı

Organik Gıdalar 'Daha İyi' Değil

Kategori : Organik Tarım - Etiketler :, - Tarih : 05 Eylül 2012

ABD’de yapılan araştırmalar organik gıdalarla ilgili gerçekleri gün yüzüne çıkardı. Daha ‘sağlıklı’ olarak bilinen organik gıdaların normal gıdalardan besin değeri olarak farklı olmadığı belirlendi.

ABD’li bilim insanlarının yaptığı son araştırmalar, organik gıdalarla ilgili bilinen doğruların yeniden sorgulanmasına yol açtı. Stanford Üniversitesi uzmanları, organik ve geleneksel yollarla üretilmiş gıdalar üzerinde yapılan 237 araştırmayı inceledi. Daha sağlıklı olduğu düşünülen organik gıdaların normal gıdalardan besin değeri açısından farklı olmadığı ortaya kondu.
Çalışmada, organik ve geleneksel beslenen kişiler ile aldıkları besinlerin değerleri, bunlardaki bakteri ve kimyasal madde oranları karşılaştırıldı.
Besinlerin yetiştirilmesinde kullanılan suni gübre, böcek ilacı gibi kimyasalların zehirlenmeye neden olduğu takdirde özellikle çocuklarda tedavisi zor sorunlara yol açtığı biliniyor. Bu yüzden, kimyasal maddeye maruz kalma oranı organik gıdaların diğer gıdalardan ayrılmasında önemli rol oynuyor.

Kaydadeğer bir fark yok

Araştırmaya göre, organik gıdaların yetiştirilmesinde normal gıdalardan yüzde 30 oranında daha az tarım ve böcek ilacı gibi kimyasal maddeler kullanılıyor. Zira, normal gıdaların üçte birinden fazlasında tarım kimyasalları tespit edilirken organik gıdalarda ise bu oran yüzde 7 çıktı. Fakat, normal gıdalardaki kimyasal oranı da yasal sınırın altında kaldığı için organik yiyecekler gibi güvenli kabul ediliyor.
Ayrıca, normal ve organik yollarla yetiştirilmiş süt, tahıl, meyve-sebze ve yumurtayı kapsayan gıdalar arasında vitamin ve yağ oranı açısından kaydadeğer bir farklılık bulunmuyor. Yalnızca birkaç araştırma organik süt ve kırmızı etin kalp ve zihin sağlığı için faydalı omega-3 yağ asitleri bakımından daha zengin olduğunu gösterdi.

Organik ürünler yüzde 50 pahalı

Normal gıdalardan yüzde 50 daha pahalı olan organik gıdalarla ilgili son veriler, bilim dünyasında geniş yankı buldu. Araştırmayı yürüten Doktor Crystal Smith-Spangler, “Organik gıdaların daha sağlıklı olduğuna inanılıyor, fakat biz böyle bir sonuca ulaşamadık” dedi. İngiltere’nin Oxford Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda organik tarımın çevre açısından zararlı olduğu ortaya atılmıştı. Zira, süt, domuz eti ve kahvaltılık gevreklerin organik üretiminde daha fazla sera gazı salınımı olduğu, yalnızca kırmızı et ve zeytinyağının üretiminde daha az sera gazı ortaya çıktığı belirlenmişti.

Kaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/organik-gidalar-daha-iyi-degil/gundem/gundemdetay/05.09.2012/1591421/default.htm?ref=OtherNews

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :