Reklam 1 Alanı

Samsun'da Brucella Hastalığına Karşı Aşılama Çalışması Yapılıyor ‎

Kategori : Hayvansal Üretim - Etiketler :, , , - Tarih : 02 Eylül 2012

Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nce Brucella hastalığına karşı 210 bin büyükbaş ve 70 bin küçükbaş hayvanın aşılandığı bildirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bulaşıcı bir hastalık olarak bilinen Brucella hastalığının, ilk önce hayvanlar arasında geçiş yapıp, birçok değişik omurgalı hayvanlarda hastalıklara neden olduğunu söyledi.

Koyun, keçi, sığır ve geyik gibi hayvanları etkileyen hastalığın, insanlara hayvanlarla ve bu hayvanlardan üretilen çeşitli ürünlerle yapılan temaslar sonucu bulaştığını belirten Güven, “Brucella hastalığına karşı bu yıl aşılama kampanyası başlattık. Özellikle dişi hayvanlarda oluşan hastalık nedeniyle hedeflediğimiz 210 bin sığırı ve 70 bin koyunu aşıladık. Aşılamayı 5 yıl boyunca devam ettirerek bu hastalığı bölgemizde minimum seviyeye indirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

Aşılamanın faydasını görmeye başladıklarını ifade eden Güven, “Brucella hastalığı nedeniyle yaşanan hayvan ölümleri ilk 6 ay içinde büyük oranda azalmaya başladı” dedi.

Muhabir: İlyas Gün

Yayıncı: Mehmet Kumcağız – Samsun

Kaynak: http://www.haberler.com/samsun-da-brucella-hastaligina-karsi-asilama-3907873-haberi/

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :