Reklam 1 Alanı

Soğuk Hava Hayvancılığı Olumsuz Etkiledi

Kategori : Hayvansal Üretim - Etiketler :, , - Tarih : 17 Mart 2012

Organik Güvenilir Gıda Üreticileri Federasyonu Başkanı Nazmi Ilıcalı, kış mevsiminin etkisini sürdürmesinin, Doğu Anadolu Bölgesi’nde besicileri zor durumda bıraktığını belirterek, besicilerin özellikle hayvanlarının yem ihtiyacını karşılamakta zorlandığını söyledi.

Ilıcalı, kış mevsiminin ülke genelinde etkisini sürdürdüğünü belirterek, kışın olumsuz koşullarının özellikle Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki besicileri sıkıntıya soktuğunu söyledi.

Geçmiş yıllarda mart ayının ortalarında besicilerin hayvanlarını meralara çıkardıklarını hatırlatan Ilıcalı, şunları kaydetti:
”Bu yıl kış mevsiminin uzun sürmesi besiciyi zor durumda bıraktı. Besicinin elindeki hayvan yemi tükendi. Kar sebebiyle hayvanını meraya da çıkaramıyor. Elinde yemi olan çiftçinin yemi bu ayın sonuna kadar anca yeter. Zaten ekonomik olarak iyi durumda olmayan besici hayvanının yem ihtiyacını cebinden karşılamaya çalışıyor.”

Yem ve ot fiyatları arttı

Ilıcalı, kış mevsiminin uzamasının yem ve ot fiyatlarına da etki ettiğini belirterek, ”Sonbaharda 1 tonu 150 liralık samanın fiyatı şu an 550 lira. Yine tonu 250’ye satılan ot fiyatı ise 650 lira oldu. Bu para çiftçinin cebine değil, aracının cebine gidiyor” dedi.

Besicinin alım gücünün olmadığını ve çaresiz durumda olduğunu bildiren Ilıcalı, şöyle devam etti:
”Kışın uzaması besiciyi perişan etti. Hayvanının yem ihtiyacını karşılayamıyor. Hayvanlar ne yazık ki ahırlarda aç. Bu sorun sadece Erzurum’un ve Doğu Anadolu’nun değil aslında tüm Türkiye’nin sorunu. Eskiden mart ayında meralara hayvanlar çıkarılırdı, bu gidişle nisan ayında bile meralara çıkılamayacak. Karın fazla yağması çiftçiyi zorlamaz. Ancak uzun süren kış sıkıntıya sokar.”

Ilıcalı, 5 bin üyelerinin bulunduğunu ve çok sayıda üyelerinin kendilerine başvurduğunu anlatarak, ”Ancak bizim imkanlarımız da belli. Elimizden gelen desteği sağlamaya çalışıyoruz ama bir yere kadar” diye konuştu.

Ilıcalı, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (TİGEM) depolarında fazla miktarda hayvan yemi stoku olabileceğini belirterek, ”TİGEM’de böyle bir imkan bulunuyorsa, besicilere destek olmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

İlgili kurumların ve valiliklerin de sıkıntıyı araştırmak için özel masalar oluşturabileceklerini bildiren Ilıcalı, ”Biz de ilgili kurumlarla bu noktada her türlü iş birliğine hazırız. Eğer hava şartları böyle sürerse besicimizi çok kötü günler bekliyor” dedi.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=322748

Yorumlar (1)
  • 17 Mart 2012 tarihinde ahmet selim tarafından

    Havaların soğuk gitmesi bizleri perişan etti. İnşallah bundan sonra düzelir.

  • Yorum Yaz
    Ad Soyad :
    E-mail :
    Yorum :