Reklam 1 Alanı

Tarım Arazileri Sular Altında Kaldı

Kategori : Diğer - Etiketler :, , - Tarih : 23 Nisan 2012

Gaziantep’in Nizip ilçesinde, sulama kanalında meydana gelen göçük nedeniyle bir miktar tarım arazisi sular altında kaldı.

Hancağız köyü mevkisinde sulama kanalının tabanınında göçük meydana gelince kanaldaki sular bölgedeki tarım arazilerine yayılmaya başladı. Vatandaşların durumu yetkililere bildirmesi üzerine kanala verilen su kesildi.

Sulama kanalındaki göçük nedeniyle bir miktar tarım arazisinin sular altında kaldığı bildirildi. Jandarma ekipleri bölgede güvenlik önlemi aldı, çevredeki köylerin muhtarlarını da uyararak dere yataklarından uzak durulmasını istedi.

Bu arada, bazı tarla sahipleri barajdaki aksaklığın giderilmesini isteyerek, duruma tepki gösterdi. DSİ Gaziantep 202. Şube Müdürü İsmail Kaya da bölgede incelemelerde bulunarak, kanalı yapan firma yetkililerinden bilgi aldı.

Nizip Kaymakamı Yaşar Karadeniz, göçük ve kanalda oluşan çatlak nedeniyle ciddi bir hasarın bulunmadığını söyledi.

Ekiplerin göçük ve çatlağın meydana geldiği bölgenin onarılması için çalışma başlattığını ifade eden Karadeniz, vatandaşların jandarma tarafından dere yataklarına yaklaşmaması konusunda uyarıldığını kaydetti.

Su pompalama ünitesi de 26 Mart’ta patlamıştı

Nizip’teki Hancağız Barajı’nın su pompalama ünitesinde 26 Mart’ta patlama meydana gelmiş, enkaz altında kalan baraj sulama sorumlusu Davut Akın (45) ve DSİ görevlisi Ökkeş Güçlü (43) hayatını kaybetmişti.

Patlama sonrasında bölgedeki arazilere su verilememiş, tarım alanları, Fırat Nehri’nden bölgeye kadar gelen sulama kanalı aracılığıyla 3 gün önce sulanmaya başlanmıştı.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/Yasam/2012/04/21/tarim-arazileri-sular-altinda-kaldi

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :