Reklam 1 Alanı

Türkiye'de 4 Yeni Balık Türü Bulundu

Kategori : Su Ürünleri - Etiketler :, , - Tarih : 03 Aralık 2012

Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Davut Turan başkanlığındaki araştırma ekibi, 3’ü alabalık , biri de sazan cinsi olan 4 yeni tür keşfetti.

Yeni türlerle ilgili açıklama yapan Doç. Dr. Turan, “Türkiye’nin her tarafından örnek inceledik. Yaklaşık olarak 160 istasyondan örnek inceledik. Ayrıca Avrupa’dan bazı türler inceledik. Rusya’dan bazı türler inceledik; çok sayıda alabalık inceledik. Bu son çalışmamızda, bu 2012 yılında ise yeni yayınlanan 3 tane alabalık türü, bunun yanında bir sazan türü keşfettik. Alabalık türlerinden Salmo opimus, Ceyhan nehrinin yukarı havzasından, Alara çayından yani Antalya bölgesinde, Ceyhan Nehri ve diğer akarsularda geniş bir dağılım alanına sahiptir” dedi.

Yeni türlerin çok belirgin özellikleri olduğunu ifade eden Turan, şöyle devam etti:

“Karadeniz bölgesinin diğer alabalık türü, Salmo chilo türü. Bu türü dünyadaki bütün alabalıktan ayırt edici bir özelliği var. Özellikle ağzın alt dudağın dudaklı olması, erkek bireylerde alt dudağın dudaklı olması, dünyadaki bütün alabalıklardan ayıran bir özellik. Sadece bu türe özgüdür ve çok karakteristik bir balıktır. Bu türlerin yanısıra yine Sakarya Nehrinden sazanlardan Gobio Sakaryaensis olarak bir tür daha tanımladık.”

Kaynak: http://www.samanyoluhaber.com/gundem/Turkiyede-4-yeni-balik-turu-bulundu/895179/

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :