Reklam 1 Alanı

Üreticisine ''Kabak'' Tadı Verdi

Kategori : Bitkisel Üretim, Gıda - Etiketler :, , - Tarih : 03 Kasım 2012

Eskişehir’in merkez Tepebaşı ilçesine bağlı Kızılinler Köyü Muhtarı İsmail Kızılinler, kente 15 kilometre mesafede bulunan köylerinde 87 hanenin yaklaşık 60’ının çiftçilikle uğraştığını ve köyde yetiştirilen ürünlerin başında, bal kabağının geldiğini söyledi.

Kızılinler’de yetiştirilen kilosu 30-35 kuruş arası alıcı bulan bal kabağının, kalitesinin bilinen bir mahsul olduğunu ifade eden Kızılinler, bu yıl köyde bin tonu aşkın ürün elde edildiğini bildirdi.

Meşhur bal kabaklarının şu ana kadar üreticinin elinde kalmaması gerektiğini dile getiren Kızılinler, ”Bal kabağı, bizim toprağımızda daha verimli, kaliteli oluyor. Alanlar da memnun. Köyde eskiden genç nüfus çoktu ve daha çok bal kabağı ekiliyordu. Bal kabağı da her yerde bilinmiyordu. Bilinmediği için de esnaf ve tüccarlar, köyümüze gelirdi. Bugün eskisi gibi değil, ‘korsan taksi’ gibi birçok yerde bal kabağı yetiştiriliyor. Mahsulü de ucuza veriyorlar ve esnaf da artık kaliteye bakmıyor. Böyle olunca bizde satışta güçlük çekmeye başladık” dedi.

Ayrıca köyde cep telefonları çekmediği için bal kabağı alıcılarıyla rahat iletişim kuramadıklarına dikkati çeken Kızılinler, ”Cep telefonları çekmediği için alıcılarla tam irtibat sağlayamamamız en büyük sıkıntımız. Şehre yakın olmamıza rağmen bu konuda mağduruz. Bu çağda, bu mağduriyetimizin giderilmesi gerekiyor. Köy girişine hem bilgilendirme hem sitem amaçlı üzerinde ‘Dikkat! Kızılinler köyünde cep telefonu çekmez’ yazılı iki levha yerleştirdik” diye konuştu.

Kızılinler, her birinin ağırlığı 15 ile 20 kilo arasında değişen bal kabaklarının dayanıklı ve lezzetli olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

”Kızılinler bal kabağı, Anzer balı gibi kıymetlidir. Bizim bal kabağımız kolay kolay çürümüyor, beyaz olduğu için daha dayanıklı oluyor. Birçok yerde yetiştirilen bal kabağının içi, yılbaşı geldiğinde boşalıyor. Ocak, şubat hatta mart ayına kadar tüketilebiliyor.”
Bal kabağı yetiştiricisi İsmail Tunçyürek de, son yıllarda bal kabağı üretimde, köy nüfusunun yaşlanması sebebiyle azalma olduğunu aktardı.

Bal kabaklarını, İstanbul, İzmir, Mersin, Adapazarı başta olmak üzere birçok kente toptancılar aracılığıyla ulaştırdıklarını aktaran Tunçyürek, şöyle konuştu:

”Şu ana kadar bal kabaklarının köyümüzde kalmaması gerekiyordu. Daha müşteri bekleyen arkadaşlarımız var. Girdiler yüksek, bunun karşılığında sattığımız malın karşılığını kendimiz belirleyemiyoruz. Pazarlık sonucu anlaşmaya varıyoruz ve istediğimiz fiyatı da alamıyoruz. Bundan 4-5 sene önce kilosu 37-40 kuruş arasında bal kabağı satıldı. Seneye ne olacağı belli değil. Bal kabağı, donarsa çöpe gider. Bu yüzden üzerleri balyalarla ve brandayla örtülüp korunacak. Eskişehir’de kış şartları sert olduğu için ancak yılbaşına kadar koruyabiliriz. Köyümüzde depoda yok. Bal kabaklarını açıkta muhafaza etmek çok zor.”

Üretici Harun Sabah ise her yıl nisan ayında ektikleri bal kabaklarını eylül ayı sonlarında tarladan topladıklarını anlattı.

Bu yıl 15 ton bal kabağı üretimi yaptığını bildiren Sabah, ”Şu anda köy dışındaki açık alanlara taşıdığımız mahsulümüze müşteri beklemekteyiz. Bal kabağının fiyatı, 3-4 yıldır değişmedi. Müşterimiz azaldı, alıcı bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=375762

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :