Reklam 1 Alanı

Amacımız, dar gelirli vatandaşların protein ve et ihtiyacını karşılamak

Kategori : Gıda - Etiketler :, , , - Tarih : 03 Kasım 2017

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye’nin bütün illerinde satış noktası bulunan zincir marketlerde kıymanın 29 liradan, kuşbaşı etin 31 liradan satışa sunulması için yapılan çalışmalara ilişkin, “Amacımız, dar gelirli vatandaşların protein ve et ihtiyacını karşılamak. Ama bu arada da üreticilerimizi korumak.” dedi.

Bakan Fakıbaba, Türkiye’nin “onur konuğu” olarak katıldığı Uluslararası Tarım, Tarım Makineleri ve Balıkçılık Fuarı (SIAMAP 2017) için geldiği Tunus’ta, AA muhabirinin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Vatandaşa uygun fiyatlı et satışına ilişkin çalışmalar kapsamında Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) istekli marketlerden fiyat teklifleri aldığını hatırlatan Fakıbaba, “Kıymanın 29 liradan, kuşbaşının 31 liradan satışa sunulması için gerekli çalışmaları yaptık. Bugün yarın firmalar da belli olur.” dedi.

Fiyatların kesin olduğunu ve gelen tekliflerin değerlendirilmesinin ardından Türkiye’nin 81 ilindeki satış noktalarında bu fiyattan satış yapmayı taahhüt eden zincir marketlerin isimlerini açıklayacaklarını belirten Fakıbaba, “Amacımız, dar gelirli vatandaşların protein ve et ihtiyacını karşılamak. Ama bu arada da üreticilerimizi korumak. Normalde 23,80 liradan almış olduğumuz karkas’ı yerli besicilerden 25 liraya çıkardık. Bir taraftan halkımıza ucuz et verirken, bir taraftan üreticilerimize destek sağlıyoruz.” diye konuştu.

Fakıbaba, ortaya konan çalışmanın vatandaşların tümünü memnun edeceğini dile getirirken şu ifadeleri kullandı:

“İnanıyorum ki hem üreten hem bu işle uğraşan kasap arkadaşlarımız hem de tüketen 80 milyon halkımız bu işten mutlu olacaklardır. Niyetimiz iyi, Allah da bize yardım ediyor. Hem gıdada hem tarımda hem hayvancılıkta geleceğimiz noktalar belli. Kısa, orta ve uzun vadede neler yapacağımızı da halkımızla paylaşacağız. Bu kısa vadede olan bir gelişme. Çünkü dar gelirli gruplar et alamıyor. Ama ben bundan sonra daha rahat alacaklarına inanıyorum. Bu, Türkiye’nin her noktasında geçerli olacak. Biz hazırız, kısa bir süre sonra satışların başlamasını umuyorum.”

“2018 ve 2019 tarımda farklı olacak”

Bakan Fakıbaba, Tunus’taki temasları sırasında ise Türkiye ve Türklere karşı çok büyük ilgiyle karşılaştığını söyledi.

İki ülkenin kardeşliğinin çok eskilere dayandığına, kültürlerinin de benzer olduğuna dikkati çeken Fakıbaba, “Ben şehri dolaştım, Urfa’ya çok benziyor, Türkiye’ye çok benziyor. İnsanlar samimi, candan. Ben Tunus’u şöyle düşünüyorum, Afrika’ya giriş kapısı olabilir. Burada iş adamlarımızın mutlaka yatırım yapması gerekiyor diye düşünüyorum. Bu kapıdan biz önce bu bölgedeki ülkelere, sonra da Afrika’ya açılabiliriz. Çünkü insanlarla diyaloğumuz çok iyi. İnsanlar bize çok benziyor. Bunu bence iyi değerlendirmek gerekiyor diye düşünüyorum.” dedi.

Fakıbaba, Türkiye’nin Tunus Büyükelçisi Ömer Faruk Doğan’ın da bu konuyla ilgili çalışmaları bulunduğunu belirterek, Türk iş adamlarının özellikle gübre, fosfat, zeytin, tarım makineleri ve sulama ekipmanları alanında Tunus’a gelip gözlem ve yatırım yapmalarını tavsiye etti.

Yurt dışına çıkıldığında Türk yatırımcılara ve Türkiye’ye büyük bir rağbet olduğunun daha iyi görüldüğünü vurgulayan Fakıbaba, sözlerini şöyle tamamladı:

“Türkiye her yerde olmalı. Afrika’da, Asya’da Avrupa’da… Buralardaki fırsatları iyi değerlendirmemiz gerekir diye düşünüyorum. Türkiye’yi insanlar dışardan çok iyi görüyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı herkes çok seviyor, selamlarını yolluyor. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Biz büyük bir ülkeyiz. Böyle devam etmesi için de biz AK Parti olarak gece gündüz demeden, elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Yeni projelerimiz yavaş yavaş ortaya çıkıyor. 2018 ve 2019, gıda tarım ve hayvancılıkta farklı yıllar olacaktır.”

Kaynak: http://www.tarim.gov.tr/Haber/1274/Amacimiz-Dar-Gelirli-Vatandaslarin-Protein-Ve-Et-Ihtiyacini-Karsilamak

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :