Reklam 1 Alanı

Ankara’da Süneyle Mücadele Seferberliği

Kategori : Bitkisel Üretim - Etiketler :, , - Tarih : 14 Haziran 2019

ankara süne

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, artan süne popülasyonuna karşı başlattığı mücadele kapsamında Ankara’da ilaçlama faaliyeti gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin 81 il müdürlüğüne süneyle mücadele konusunda gönderdiği genelgenin ardından çalışmalar yoğunlaştırıldı. Hububatın kalitesinde ve veriminde kayba yol açan süne zararlısının popülasyonunun arttığı yerlerde ilaçlama çalışmalarına ağırlık verildi.

Bu kapsamda, Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde tespit edilen noktalarda ilaçlama gerçekleştirildi.

5 MİLYON DEKAR HUBUBAT ALANINDA ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLÜYOR

Türkiye’de buğday ekim alanlarının yarısının mücadele yapılmadığı takdirde süne tehdidi altına girdiğini ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, “Bu zararlı yüzde 10-50 verim ve kalite kaybına yol açıyor. Belirli oranın üzerinde süne emgisi olan buğdayın proteini düşerek, ekmeklik, makarnalık, bulgur olma özelliği kayboluyor ve milyarlarca dolarlık kayıp meydana geliyor” dedi.

Ankara’da bu zararlıyla etkin mücadele için 133 personelden oluşan 34 teknik ekibin görevlendirildiğini söyleyen Bakan Pakdemirli, Ankara’da 20 ilçeye bağlı 498 mahallede, yaklaşık 5 milyon dekar hububat alanında çalışmaların yürütüldüğünü kaydetti.

2 MİLYON DEKAR ALANDA KİMYASAL ÇALIŞMA

Bakan Pakdemirli, “Mücadele kapsamında hububat alanlarına faydalı böcek salımıyla öncelikle biyolojik mücadele gerçekleştiriliyor. Süne zararının yüksek olduğu belirlenen alanlarda da kimyasal mücadeleye ağırlık veriliyor. Bir aydır devam eden kimyasal mücadele çalışmalarımız ise 2 milyon dekarlık alanı kapsıyor” dedi.

Ankara Tarım ve Orman Müdürü Bülent Korkmaz da, ilaçlamanın ardından yaptığı açıklamada, Bakanlığın il ve ilçe müdürlüklerinin süneye karşı sahada teyakkuzda olduğunu söyledi.

ZARARIN YÜZDE 1’İN ALTINA İNDİRİLMESİ HEDEFLENİYOR

Süneyle mücadele yapılmadığında zararın yüzde 20’lere kadar ulaşabildiğini belirten Korkmaz, “Hem kalitede hem verimde çok ciddi kayıp meydana geliyor. Dolayısıyla çiftçimiz tarladan elde ettiği ürünü yemlik fiyatına dahi satamıyor. Bu zararlıyla mücadele son derece önemli.” dedi.

Mücadeleyle sünenin sebep olduğu zararın yüzde 1’in altına indirilmesinin hedeflendiğini vurgulayan Korkmaz, şunları kaydetti:

“Süneyle mücadele, sahadaki eğitim çalışmaları, çiftçilerin toprak analizi ve gübrelemenin zamanında yapılması, yağışların yıllık ortalamanın üzerinde olmasıyla bu sene çiftçinin yüzü gülecek. Ankara’da geçen yıl buğdayda 1 milyon ton rekolte elde edildi. Rakamın bu yıl yüzde 30’luk artışla 1 milyon 300 bin tona çıkmasını bekliyoruz.”

Kaynak: https://www.tarimorman.gov.tr/Haber/3834/Ankarada-Suneyle-Mucadele-Seferberligi

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :