Reklam 1 Alanı

Bakanlıktan Organik Ürün Uyarısı

Kategori : Organik Tarım - Etiketler :, , - Tarih : 30 Ağustos 2012

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bazı pazar ve satış yerlerinde köyden getirilen ürünlerin ‘Organik’ diye pahalı satılması konusunda uyardı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bazı pazar ve satış yerlerinde köylerden getirilen ürünlerin ‘Organik’ adı altında pahalı satılması konusunda uyardı. Bakanlık sertifikası olmayan ürünlerin organik olarak satılmasının suç olduğunu duyurdu.

Bakanlık uyarısında halkın son yıllarda insan sağlığı açısından organik ürünlere yöneldiği, sertifekası bulunmayan ürünleri ‘organik’ adı altında satanların suç işlediği ve bunlar hakkında yasal işlemler yapılacağı belirtildi. Açıklamada, şöyle denildi:

”Son yıllarda insan sağlığı açısından önemi her geçen gün daha da çok anlaşılan organik ürünlere karşı tüketicilerin talebinde büyük artış meydana gelmiştir. Tarladan sofraya kadar kontrol altında bulunan organik ürünlerin üretimi, diğer kimyasal ilaç ve gübre kullanılarak üretilen ürünlere göre daha fazla zahmetli ve masraflıdır. Dolayısıyla organik ürünler pazarda diğer ürünlere nazaran daha yüksek fiyatlara satılmaktadır. Son yıllarda organik ürünlere talebin artması ve fiyatlarının yüksek olması sebebi ile bazı pazar ve satış yerlerinde köylerden getirilen ürünlerin organik ürün olarak satıldıkları görülmektedir. Bir ürünün köyde yetişmesi veya yetiştirilirken hayvansal gübre kullanılması o ürünü organik ürün yapmaz. Kimyasal girdi kullanmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim yapılarak üretilen ürünler organiktir. Organik ürün sertifikası olmayan ürünleri organik ürün olarak satmak suçtur.”

Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/bakanliktan-organik-urun-uyarisi/ekonomi/ekonomidetay/30.08.2012/1588688/default.htm

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :