Reklam 1 Alanı

Beyaz Altında Hasat Zamanı

Kategori : Bitkisel Üretim - Etiketler :, , - Tarih : 04 Eylül 2012

Türkiye’nin toplam pamuk üretiminin yüzde 40’nın karşılandığı Şanlıurfa’da, pamuk hasadı başladı.

GAP’ın merkezinde yer alan kentte, son yıllarda açılan sulama alanlarıyla birlikte bölge çiftçisi, ”Beyaz altın” olarak da adlandırılan pamuk ekimine ağırlık veriyor.

Yaklaşık 2 ay sürmesi tahmin edilen hasat dönemi Harran Ovası’nın güney kesimlerinde başladı. Üreticiler, bu yıl bereketli bir hasat dönemi olacağını tahmin ediyor.

Şanlıurfa Ticaret Borsası (ŞTB) Başkanı Mehmet Kaya, pamuk ekim alanını geçen yıla oranla az da olsa arttığını söyledi.

Çiftçilerin son yıllarda teknolojik imkanları daha iyi kullanabildiğini ifade eden Kaya, bunun üretim miktarını ve kalitesini artırdığını anlattı.

Pamuğun, Türkiye’nin ithal ettiği ürünler arasında yer aldığına dikkati çeken Kaya, şunları kaydetti:

”Pamuk, Türkiye’nin ihtiyacı olan stratejik bir üründür. Bölgemizde yoğun olarak ekiliyor. Pamuk ekim alanı geçen yıla oranla az da olsa arttı. Geçen yıl Şanlıurfa’da, 2 milyon 52 bin dekar pamuk ekim alanı vardı. Aldığımız verilere göre bu yıl kentimizdeki pamuk ekim alanı geçen yıla göre bir miktar artarak 2 milyon 196 bin dekara ulaştı.”
Pamukta işçi sıkıntısının da bulunduğunu belirten Kaya, işçi sıkıntısı nedeniyle artık bölge çiftçisinin makineli hasada geçmesi gerektiğini vurguladı.

Mehmet Kaya, Suruç Ovası’nın sulamaya açılmasıyla birlikte Şanlıurfa’nın, Türkiye’nin toplam pamuk üretiminin yarısını tek başına karşılayabileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=363462

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :