Reklam 1 Alanı

Fındıklarda Verimin Azalma Nedenleri

Kategori : Bitkisel Üretim - Etiketler :, , , - Tarih : 15 Nisan 2013

fındık ağaçları yaşlanıyor

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) ve Ordu Ticaret Borsası Başkanı Nejdet Gürsoy, Karadeniz Bölgesi’ndeki fındık ağaçlarına ne kadar budama ve bakım yapılırsa yapılsın o ağaçlardan istenen verimin sağlanamayacağını söyledi.

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) ve Ordu Ticaret Borsası Başkanı Nejdet Gürsoy, Karadeniz’deki fındık ağaçlarının yaşlanmasına karşın üreticilerin bahçelerini yenilemediğine dikkati çekerek, ”Durum böyle olunca dönüm başı verim ciddi oranda düşmekte” diye konuştu.

Türkiye’de fındık ağaçlarının çok yaşlandığının belirlendiğini dile getiren Gürsoy, şöyle devam etti:

”Fındık, yaklaşık 100 ülkeye ihracat edilen en önemli tarım ürünlerimizin başında geliyor. Hem ülkemize milyon dolarlarca döviz girdisi sağlıyor hem de binlerce çiftçinin geçim kaynağı oluyor. Buna karşın ürüne son yıllarda gerekli bakım maalesef yapılmıyor. Bu durumu, bahçelerimizdeki yaşlanan ağaçlardan rahatlıkla anlayabiliyoruz. Fındık ağaçları hala dedelerimizin diktiği gibi duruyor. Özellikle Doğu ve Orta Karadeniz’de yaşlanmış fındık ağaçları verim bakımından artık istenen derecede ürün vermiyor. Bu da ister istemez rekolteye yansıyor.”

”Yaşlanan fındık ağacı sökülüp yerine yenisi dikilmeli”

Her sezon fındık rekoltesinde düşüş yaşandığını ifade eden Gürsoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Eskiden bir dönüm araziden ortalama 200 kilogram fındık hasat edilirken, yaşlanan fındık ağaçlarının olduğu bahçelerde artık bir dönüm araziden 100 kilogram ürün alınıyor. Bu rakamlar bahçelerimizin ne kadar yaşlandığını bize gösteriyor. Bölgemizde 70 ile 100 yaş arasındaki fındık ağaçlarının oranı yüzde 65’leri buldu. Yaşlanmış fındık ağaçlarına ne kadar budama ve bakım yapılırsa yapılsın o ağaçlardan istenen verim sağlanamıyor. Üreticilerimizin bir an önce yaşlanan fındık ağacını söküp yerine yenisini dikmesi gerekiyor.”

Gürsoy, bazı Avrupa ülkelerindeki fındık ağaçlarının Türkiye’ye oranla daha genç olduğunu vurgulayarak, ”Bu ülkeler her yıl fındık ağaçlarını gençleştirmenin yollarını arıyor. Azerbaycan ve Gürcistan gibi ülkelerde de fındık ağaçları daha genç. Hal böyle olunca bu ülkelerin fındık rekoltelerinde düşüş yaşanmıyor” ifadelerini kullandı.

Nejdet Gürsoy, üreticilerin fındık bahçelerindeki ağaçların gençleştirilmesi konusunda desteklenmesi gerektiğini, UFK olarak bir rapor hazırlayarak ilgili yerlere sunacaklarını kaydetti.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=409074&kn=11&ka=4&kb=11

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :