Reklam 1 Alanı

Karadeniz'de Kivi Hasadı Başlıyor

Kategori : Bitkisel Üretim - Etiketler :, - Tarih : 03 Kasım 2012

Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, ”Karadeniz Bölgesi’nde 6 Kasım’dan itibaren kivi hasadı başlayacak” dedi.

Uzunlar, Karadeniz Bölgesi’nde kivi hasat sezonunun yaklaştığına dikkati çekti. Hasat için üreticilerin gerekli hazırlıklarını tamamladığını belirten Uzunlar, ”Kivi, Karadenizli üreticilerimizin önemli geçim kaynakları arasındaki yerini almıştır” diye konuştu.

Kivinin gerekli olgunluğa ulaştığını ve aromasının istenilen seviyede olduğunu vurgulayan Uzunlar, şöyle devam etti:

”Türkiye’de kivi üretimi her geçen yıl artmakta. Ülkemizin çeşitli illerinde üreticiler tarafından kivi üretimi gerçekleştirilmekte. Kivi, özellikle Karadeniz Bölgesi’nde de oldukça yaygın bir şekilde yetiştiriliyor. Bu anlamda Rize ve Ordu kivi üretiminde başı çekiyor. Her yıl kivi üretimi Kasım ayında başlıyor, Aralık ayına kadar sürebiliyor. Karadeniz Bölgesi’nde 6 Kasım’dan itibaren kivi hasadı başlayacak.”
Ordu genelinde 6 bin tonun üzerinde kivi rekoltesinin beklendiğini anlatan Uzunlar, ”Geçen yıl bu rakam 5 bin ton seviyelerindeydi. Bu yıl yüzde 10’luk bir artış olduğunu görüyoruz” dedi.

”Aroması yetersiz kivileri pazara indirmeyin”

Aroması yetersiz kivilerin pazara indirilmemesi konusunda üreticileri uyaran Uzunlar, şunları kaydetti:

”Kivi hasadının başlamasına bir hafta kadar süre var. Ancak bazı üreticilerimiz biraz acele ederek aroması tam istenilen seviyeye ulaşmamış kivileri pazara indirmiş durumda. Bu oldukça yanlış bir durum. Çünkü aroması tam olmamış kiviler tatsız ve serttir. Bu kiviyi tüketen vatandaş bir daha kivi yemek istemez. Bu nedenle üreticilerimiz kiviyi pazara indirme konusunda acele etmesin. Biraz daha bekleyip kiviyi olgunlaşmış haliyle satışa çıkarsın.”

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=375570

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :