Reklam 1 Alanı

Nar ve Muz Üreticisini Dolu Vurdu

Kategori : Bitkisel Üretim - Etiketler :, , - Tarih : 04 Ekim 2012

ANTALYA’nın Gazipaşa İlçesi’nde etkili olan dolu yağışı ve şiddetlü rüzgar, tarım arazilerine zarar verdi. Gazipaşa İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, doludan zarar gören alanlarda hasar tespit çalışmalarına başladı.
Gazipaşa’nın Esenpınar, Üçkonak, Muzkent ve Güney köylerinde dün saat 19.00 sıralarında aniden bastıran sağanak yağmur ve arkasından yağan yaklaşık yarım saat süren dolu, özellikle muz ve nar bahçeleriyle cam seralarda zarara yol açtı.

Dolu yağışının etkili olduğu köylerde incelemelerde bulunan Gazipaşa Kaymakamı Muhittin Pamuk, muz ve nar üretimi yapılan köylerde ciddi zarar oluştuğunu söyledi. Kaymakam Pamuk, köylülere ’geçmiş olsun’ dileklerini iletmek ve incelemelerde bulunmak üzere köyleri gezdiğini belirtti. Kaymakam Pamuk, “İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerimiz zarar tespit çalışmalarına başladı. İlk tespitlere göre özellikle nar ve muz bahçelerinde zararın çok olduğunu gördük. Ulaşımda aksaklık yaşanan köylere ekiplerimizi göndererek kapanan yolların açılmasını sağlıyoruz” dedi.

NAR BAHÇELERİ ZARAR GÖRDÜ

Esenpınar Köyü’nde yılda 50 ton çekirdeksiz nar üretildiğini söyleyen Esenpınar Köyü Muhtarı Sami Polat, küçük bir yumurta büyüklüğünde yağan dolunun ağaçlardaki narları parçaladığını, evlerin damındaki güneş enerjisi kolektörlerinin camlarını kırdığını kaydetti. Muhtar Sami Polak, 19 Ekim’de başlayacak Çekirdeksiz Nar Şenliği’ne hazırlanan köylülerin ürünlerinin tamamına yakınının telef olduğundan yakındı. Polat, “Galiba dolu felaketinin ardından şenliğe katılamayacağız. Yetkililer köyümüzde zarar tespit çalışmalarına başladı. Umudumuz köydeki üreticilerimizin zararının karşılanmasıdır” diye konuştu.

Nar üreticisi Safiye Polat ise “Bütün sene uğraştık, emek verdik. Dolu yağışının ardından tüm emeklerimiz boşa gitti. Dolu yağışının durmasının ardından bahçemize koştuk ama yapacak bir şeyimiz yoktu. Narlarımız parçalanmış vaziyette. Anlatılacak gibi değil, kabus gibi bir gün geçirdik” dedi.

MUZ ÜRETİCİLERİ PERİŞAN OLDU

Muzkent Köyü’nde muz üretimi yapan Hasan Çelik de ceviz büyüklüğünde yağan dolunun tüm muz bahçelerinde hasara neden olduğunu söyledi. Çelik, muz bahçelerinde ağaçlara hasar veren dolunun ardından çıkan saatteki hızı 43 kilometreyi bulan şiddetli rüzgarın ağaçları devirdiğini belirtti. Çelik, “Bazı bahçelerde yüzde 70, bazılarında yüzde 100’e yakın zarar var. Sigortalı bahçeler olduğu gibi sigortası bulunmayan bahçeler de var. Biz nasıl vergi veriyorsak devlet yetkililerinin de zararımızı karşılamasını istiyoruz” diye konuştu.

Bir diğer muz üreticisi Süleyman Toprak ise muz bahçelerindeki hasar yüzünden, yaptıkları masrafımızın üçte birini bile karşılayamayacaklarından yakındı. Toprak, “Bu bahçe bu saatten sonra ürün vermez. Şimdiye kadar olanı atacak halimiz yok ama masrafımızı karşılarsak şükredeceğiz” dedi.

DOLU CAM SERALARI DA VURDU

Muzkent Köyü’nde çiftçilik yapan Ahmet Sönmez ise dolunun cam seralarına zarar verdiğini söyledi. Sönmez, cam seralarda ve içerisindeki ürünlerde zarar oluştuğunu, üreticilerin devlete olana borçlarının affedilmesi gerektiğini savundu. Üretici Kemal Maden ise “Tüm köylü perişan oldu. Çiftçilerin ödemesi gereken kredisi var. Yetkililerdin üreticiye yardım etmesini istiyoruz. Şuan bizim için hayat durdu” görüşünü dile getirdi.

KÖY YOLLARI ZARAR GÖRDÜ

Gazipaşa’da etkili olan sağanak yağışın ardından bazı köy yollarının da zarar gördüğünü bildirildi. Yenigüney Köyü Muhtarı Adem Yıldırım, yağışın etkisiyle köy içerisindeki yolların dereye dönüştüğü ve kullanılamaz hale geldiğini anlattı.

Gazipaşa Meteoroloji Müdürü Yurttabir Özel, ilçede dün akşam saatlerinde etkili olan şiddetli yağışın ardından metrekareye 22 kilogram yağış düştüğünü bildirdi.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yasam/21614185.asp

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :