Reklam 1 Alanı

Sahte Bal Satan İnternet Sitelerine Yaptırım

Kategori : Gıda - Etiketler :, , - Tarih : 01 Nisan 2012

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, tüketicileri aldatan ve sağlık için tehlikeli madde riski barındıran bal ürünleri satılan 10 internet sitesini Güvenli İnternet Hizmeti kapsamından çıkardı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın tespitleri üzerine, bazı bal markalarının görsel işitsel medya kuruluşlarındaki reklamlarını durdurmuştu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu da (BTK) tüketicileri aldatan ve sağlık için tehlikeli madde riski barındıran bu ürünleri satan 10 internet sitesini ‘Güvenli İnternet Hizmeti’ kapsamından çıkardı.

Bakanlığın tespitleri
BTK Başkanı Tayfun Acarer, yaptığı açıklamada, son günlerde bazı bal ürünlerinin sağlık için tehlikeli madde riski barındırdığına ve bu ürünlerin internet siteleri üzerinden de satışı yapıldığına ilişkin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın tespitleri olduğunu hatırlattı.
Söz konusu bal ürünlerini sattığı belirlenen 10 web sitesinin kendilerine bildirildiğini belirten Acarer, kullanıcıların mağdur olmaması için tüketicileri aldatan ve sağlık için tehlikeli madde riski barındıran ürünlerin satışının yapıldığı tespit edilen söz konusu web sitelerinin Güvenli İnternet Hizmeti dışına alındığını kaydetti. Acarer, böylece Güvenli İnternet Hizmeti abonesi olan kullanıcıların, sağlığa zararlı ürün satışı yapan bu tür internet sitelerinden korunduğunu ifade etti.

RTÜK markaları afişe etmişti
RTÜK, 3 bal markasının görsel işitsel medya kuruluşlarındaki reklamlarını geçtiğimiz günlerde durdurmuştu.
RTÜK’ten yapılan yazılı açıklamada, denetim ve kontroller sonucunda satışı yapılan, ”Balderesi, Bal Teknesi ve Osmanlı Bal Evi” markalı ürünlerin sağlık için tehlikeli madde riski barındırdığı konusunda önemli şüpheli durumlar ve deliller tespit edildiği belirtilmiş, “Ürünlerin görsel ve işitsel medya ortamında tanıtım ve reklamlarının durdurulması için işlemlerin başlatılması talep edilmektedir” denilmişti.

Kaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/sahte-bala-bir-darbe-de-internetten/gundem/gundemdetay/01.04.2012/1522467/default.htm?ref=OtherNews

Yorumlar (1)
  • 02 Nisan 2012 tarihinde CEM AF tarafından

    bu önlemler güzel ama daha erken alınmalı değil mi? adamlar şimdiye kadar ne kadar haksız kazanç elde etti Allah bilir…

  • Yorum Yaz
    Ad Soyad :
    E-mail :
    Yorum :