Reklam 1 Alanı

'Türk Sebzelerine Bağımlılıktan Kurtulmalıyız'

Kategori : Ekonomi - Etiketler :, , - Tarih : 23 Ekim 2012

Rusya Tarım Bakanı Nikolay Fyodorov, sera sanayisinin geliştirilmesi yönünde çağrıda bulunarak, Türkiye ve Çin’den ithal edilen sebzelere bağımlılıktan kurtulması gerektiğini kaydetti.

Nijni Novgorod bölgesini ziyaret eden bakan Gorkovski sera tesislerindeki çalışmaları yerinde denetledi. 53 yıllık tesisi öven bakan Fyodorov, benzer çalışmaların başka bölgelerde de artırılmasını istedi.

Fyodorov, “Nijni Novgorod bölgesinde sera tesislerine destek verilmesi güzel bir olay. Gelecek yıl tüm Rusya’da, federal düzeyde benzer programı başlatacağız. Bu tür destek gerekli. Türkiye ve Çin’den getirilen yeşillik ve sebze ürünlerinin ithalat bağımlılığından kurtulmamız lazım. Onlar, ürünleriyle ihtiyacımızı karşılamaya hazır. Ama biz bunu kabul edebilir miyiz? Düşük ihtimal.” şeklinde konuştu.

Rusya halkının sağlığı açısından sera sanayisinin önemli olduğuna işaret eden bakan Fyodorov, “Devletimizin egemenliği ve halkımızın sağlığı bakımından sera sanayimizi koruyalım. Atalarımız ne demiş: Masada yeşillik varsa, o zaman 100 yaşına kadar sağlıklı yaşayacaksın!” dedi.

Kaynak: http://www.haberler.com/rus-tarim-bakani-turk-sebzelerine-bagimliliktan-4036068-haberi/

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :