Reklam 1 Alanı

Türkiye son 10 yılda tarım alanlarının yüzde 8,2’sini kaybetti

Kategori : Bitkisel Üretim - Etiketler :, - Tarih : 08 Ağustos 2017

Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı Hüseyin Demirtaş da tarım topraklarının kaybında bu alanların amaç dışı kullanılmasının birinci sırada geldiğini belirtti.

Erozyonun da olumsuz etkisine işaret eden Demirtaş, “Türkiye’deki arazilerin 5,6 milyon hektarında hafif, 15,6 milyon hektarında orta, 28,3 milyon hektarında şiddetli ve 17,4 milyon hektarında çok şiddetli erozyon görülmektedir. Tarım arazilerinin yüzde 59’u erozyon tehdidi altındadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Tarım arazilerini yapılaşma da yok ediyor

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Coşkun da tarım arazilerindeki yapılaşmaya dikkati çekti. Coşkun, ekonomik değer üretmeyen tarım arazilerinin konut ve sanayi tesisi yapımına ayrılması nedeniyle yok olduğunu bildirdi.

Halihazırda tarım vasfını koruyan arazilerin maliyetlerinin yüksek olduğunu belirten Coşkun, “Ürünün değerinin masrafları karşılamaması, arazinin ekonomik değer üretecek boyutta olmaması gibi ekonomik sebeplerle bu araziler boş bırakılıyor. Türkiye’de tarım ürünleri ithalatı giderek artan bir trend. Çiftçi hasat yaparken tarımda ithalat vergileri düşürüldü. Önümüzdeki yıl acaba kaç üretici vergi indirimi yapılan ürünlerde üretim gerçekleştirir?” ifadelerini kullandı.

“Tarımsal yapımızı hızlı şekilde düzeltiyoruz”

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Elemanı Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş ise Türkiye’de tarım arazilerinin çok parçalı ve hisseli olduğunu anımsatarak, bu arazilerin birleştirilmesi ve tarım sektörünün profesyonel üretim yapan işletmelere dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.

Son yıllarda arazilerin bir araya getirilmesi üzerine önemli çalışmalar yapıldığını anlatan Özçatalbaş, şunları kaydetti:

“Yapılması gereken işletme kavramının oturtulması. Tarımsal yapımızı hızlı şekilde düzeltiyoruz. Araziler birleştirilmeli ve bunlara uygun destek verilerek kendi ayakları üzerinde durabilecek, rekabet edebilecek hale getirilmeli. Tarım sektörü, profesyonel üretim yapan işletmeler haline dönüştürmeli, dönüştürülemeyen küçük işletmeler de korunmalı, ihtisas bölgeleri oluşturulmalı.”

Türkiye’de tarım alanlarında son 10 yılda meydana gelen değişim şöyle (bin hektar):

Yıl Toplam tarım alanı Ekilen alan (tahıl) Nadas Sebze bahçeleri Süs bitkileri Toplam uzun ömürlü bitkiler Çayır ve mera
2006 40.493 17.440 4.691 850 2.895 14.617
2016 38.380 15.574 4.050 804 5 3.329 14.617

Kaynak: http://www.bloomberght.com/tarim/haber/2037675-turkiye-son-10-yilda-tarim-alanlarinin-yuzde-8-2-sini-kaybetti

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :