Reklam 1 Alanı

Adana Karpuz Hasat Şenliği

Kategori : Diğer - Etiketler :, - Tarih : 16 Eylül 2012

Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün projelendirdiği, Adana Valiliği İl Özel İdaresi ve Çukurova Kalkınma Ajansı’nın destekleri ile hayata geçirilen “Adana Yerel Karpuzu Yetiştiriciliği” projesi kapsamında hasat şenliği düzenlendi.

Karaisalı Çakallı köyü karpuz bostanı yakınlarında düzenlenen “Karpuz Hasat Şöleni”ne Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, AK Parti Adana Milletvekili Fatoş Gürkan, CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş, MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı, Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül ile bürokrat ve köylüler katıldı.

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, milletvekili Fatoş Gürkan, tören alanına geçmeden önce Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül ile birlikte karpuz tarlasına giderek, ilk hasadı birlikte gerçekleştirdiler. Vali Coş, milletvekili Gürkan ile birlikte ilk karpuzu kopartarak, ”Adana’ya ve çiftçimize hayırlı olsun” dileğinde bulundular.

Törende konuşan Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül, hazırladıkları projeyle Adana karpuzunun yaygınlaştırılarak yeniden canlandırmayı hedeflediklerini söyledi. 297 bin 474 lira bütçesi olan projenin yüzde 15’inin İl Özel İdaresi’nce desteklendiğini, ilk olarak Karaisalı ilçesine bağlı Çakallı Köyü’nden 5 çiftçiye ait 25’er dekarlık alanda ekimi yapılan karpuzun hasat döneminin memnun edici olduğunu vurguladı. Aygül, toplumun kültür varlıklarının geleceğe aktarılması gerektiğini, proje kapsamında 20 kişiye gübreleme, modern sulama teknikleri, zirai mücadele yöntemleri, organik tarım ve iyi tarım uygulamaları konusunda eğitim verildiğini ifade etti.

Projenin ana hedefinin Adana yerel karpuzunu canlandırmak ve unutulmasını engellemek olduğunu ifade eden Aygül, şunları söyledi:

“Adana’nın yerel karpuzunu yerel ve ulusal düzeyde tanıtacağız. Unutulmaya yüz tutmuş bu yetiştiricilik dalının yeniden canlandırılması ve çiftçilerin ilgisinin arttırılması şart. Elimizden gelen her türlü çabayı sarf ederek yerel karpuzun unutturmayacağız. Adana’nın her bölgesinde yerel karpuz yetiştirilmesini teşvik edeceğiz.”

Konuşmaların ardından ise halk oyunları ekibi gösterisi, tiyatro gösterisi, karpuz yeme, taşıma ve şekillendirme ve karpuz güzeli yarışmaları yapıldı.

Yarışmalar sonucunda dereceye girenlere ödüllerini Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, milletvekilleri Fatoş Gürkan, Ümit Özgümüş, Muharrem Varlı verdi.

Etkinlikte, Türk Halk Müziği sanatçısı Duyum, özel orkestrası ise birlikte törene katılanlara müzik ziyafeti çekti.

Kaynak: http://www.haber01.com/adana-karpuz-hasat-senligi-h309878.html

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :