Reklam 1 Alanı

Verim düştü, buğday fiyatları arttı

Kategori : Bitkisel Üretim, Ekonomi - Etiketler :, , - Tarih : 29 Haziran 2019

Türkiye’de buğday hasadının yaklaşık dörtte biri tamamlanırken, bölgesel verim kayıpları buğday fiyatlarını arttırdı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, un, makarna ve bulgur sektörü temsilcileri ile 26 Haziran’da “Sektör Değerlendirme Toplantısı”nda bir araya geldi.

TMO’nun resmi sitesinde yer alan habere göre, toplantıda, sektör temsilcileri tarafından bu sezon hasadın ötelenmiş olmasından kaynaklı olarak özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde hızlı fiyat artışlarının endişe verdiği dile getirildi.

Ayrıca son dönemde dünya ve yurtiçinde hububat piyasalarında yaşanan gelişmelerle ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

TMO Genel Müdürü Güldal, “Son günlerde özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde iklimsel nedenlerle hasadın yoğunlaşamaması ve verim düşüklüğüne bağlı olarak suni fiyat artışları gözlenmektedir. Endişe edilecek herhangi bir durum yoktur. Trakya ve İç Anadolu Bölgesinde hasat yeni başladı, verim yönüyle olumsuz bir durum yok. Hasadın yoğunlaşması ile birlikte yaşanan suni fiyat artışları normale dönecektir. TMO bütün teşkilatıyla piyasaları yakından takip etmektedir” açıklamasında bulundu.

TMO’nun dilediği zaman sektörün ihtiyaç duyacağı buğdayı temin edecek kabiliyeti olduğunu ifade eden Güldal, “Hububat piyasalarını düzenlemek adına TMO stokları sigortadır. Bu doğrultuda stoklarımızı takviye etmek için gerekli yetkilendirmeler yapılmıştır. Üreticinin mağdur olmaması ve üretimde sürdürülebilirliğin sağlanmasının yanı sıra piyasa fiyatlarının tüketici aleyhine aşırı yükselmemesi için de ilgili bakanlıklarla koordinasyon içerisinde gereken her türlü tedbir alınabilecektir” dedi.

Daha önceki açıklamalarında hasat döneminde ithalat yapmayacakları yönünde beyanı bulunan Güldal’ın, son açıklamaları buğdayda yeniden ithalat silahının çekilip çekilmeyeceği sorusunu da akıllara getirdi.

TMO’nun 1,450 Lira olarak açıkladığı makarnalık buğday fiyatı 1,750 TL seviyelerini gördü ancak dünkü toplantı sonrası kısmen geriledi. Polatlı Ticaret Borsası’nda kırmızı sert buğday (1. Derece) fiyatı 1,675 Tl seviyesinde seyrediyor.

Kaynak: https://www.bloomberght.com/verim-dustu-bugday-fiyatlari-artti-2227318

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :