Reklam 1 Alanı

Alaplı'da Organik Fındık Hasadı Başladı

Kategori : Bitkisel Üretim - Etiketler :, , , - Tarih : 16 Ağustos 2012

Alaplı’da 2009’da başlanan organik fındık üretimi kapsamında, bu yıl 500 ton ürün elde edilmesi amaçlanıyor.

Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, organik fındığın fiyatının diğer ürünlere göre yüzde 20 fazla olduğunu söyledi. İlçedeki 20 bin dekar alanda organik fındık hasadına başlandığını belirten Türkoğlu, 2009 yılında bin 265 çiftçiyle organik tarıma başladıklarını, organik tarımla uğraşan çiftçi sayısı bakımından Türkiye’de ilk sıralarda yer aldıklarını bildirdi.

Türkoğlu, şöyle konuştu: ”Organik fındıkla uğraşan çiftçilerimiz bu yıl yüksek fiyattan ürünlerini satma şansına sahip olacaklar. Gittiğimiz fuarlarda iki yabancı firmayla görüşerek, organik fındık alımı için anlaştık. Ürünler, piyasadaki fındığın satış fiyatından yüzde 20 fazla olarak alınacak. Devletimiz organik tarımla uğraşan çiftçilerimize dönüm başına 35 lira destek veriyor. 3 yıldır organik fındık bahçelerinde yaptığımız çalışmaların meyvelerini bu yıl alacağız. Organik fındık hasadına başladık. Hedefimiz 500 ton civarında organik fındık toplayarak satmaktır.”

Fındık üreticisi Metin Er ise yıllardır topraklarına gübre ya da kimyevi herhangi bir ilaç atmadığını belirterek, ”Arazimin verimi arttı. Devletin destek vermesiyle birlikte topraklarımıza daha iyi bakmaya başladık. Organik fındık hasadımız sürüyor. Yaklaşık 3 ton civarında ürün toplamayı hedefliyorum” dedi.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=359272

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :