Reklam 1 Alanı

Amik Ovası'nda Patates Bereketi

Kategori : Bitkisel Üretim - Etiketler :, , - Tarih : 17 Temmuz 2012

Türkiye’de patates cipsi üreten firmalar, patates ihtiyaçlarını yılda iki kez hasadın yapıldığı Reyhanlı ilçesinden karşılıyor.

Reyhanlı Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Nihat Kılıç, yaptığı açıklamada, Amik Ovası’nın bereketli topraklarına sahip Reyhanlı’da yaklaşık 10 bin dekar alanda patates üretildiğini söyledi.

İlçede alternatif ürün olarak ekimi yapılan patatesin tarlada kalitesine göre cips ve yemeklik olmak üzere ayrı ayrı fiyatlandırıldığını ifade eden Kılıç, Reyhanlı’nın bereketli topraklarında patatesin yanı sıra mısır, buğday, ay çekirdeği ve pamuğun yetiştirildiğini kaydetti.

Kılıç, sofraların vazgeçilmez ürünlerinden olan, Reyhanlı’da yetiştirilen patateslerin rengi ve tadıyla adından söz ettirdiğini belirterek, ”Türkiye’de Nevşehir’den sonra Reyhanlı’da da patates yaygın olarak yetiştiriliyor. Çiftçilerimiz patatesi yılda 2 kez ekip topluyor. Patatesin ilk ürününden dekar başına 1,5 ton, ikinci ürün de de 4 ton olarak toplanıyor” dedi.

Türkiye’nin önemli cips firmalarının toprağın bereketi ve bol ürün alınmasının etkisiyle patates ihtiyacını artık Reyhanlı’dan karşılar hale geldiğini ifade eden Kılıç, patatesin bölgedeki vatandaşlar için önemli bir geçim kaynağı haline geldiğini bildirdi.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=352222

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :