Reklam 1 Alanı

Bal Reklamlarına Bakanlıktan İnceleme

Kategori : Gıda - Etiketler : - Tarih : 18 Mart 2012

Bakanlık, televizyon kanalları aracılığıyla devam eden bal satışını incelemeye aldı

Son dönemde medyada sıkça karşılaşılan bal reklamlarına, Tarım Bakanlığı ‘dur’ dedi. Bakanlık, bal reklamlarının takibi için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, RTÜK ve Reklam Özdenetim Kurulu ile koordinasyon halinde çalışma başlattı. Bakanlık, teşkilatını da uyardı. İnternet siteleri, radyo ve televizyon kanalları ve internetten yapılan satışların takip edilmesi, tüketiciyi yanıltıcı reklamların tespiti halinde ilgili kurumlara bildirimde bulunulması talimatınıverdi.

MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı’nın, son dönemde medyada furya haline gelen bal satışlarıya ilgili Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e soru önergesi verdi. Varlı, önergesinde, ‘Bakanlığınızın, vatandaşlarımızın yoğun reklam ve düşük fiyat söylemi ile adeta tuzağa düşürülerek soyulduğu satışlar hakkında bilgisi var mıdır?’, ‘İhbarlar sonucu Bakanlığınızca üretici şirketlere ve televizyonlara nasıl bir işlem yapılmış ve ne tür sonuçlara varılmıştır?’, ‘Ülkemizde sağlıksız üretimlerin engellenmesi ve denetimlerin artırılması konusunda Bakanlığınızca ne tür önlemler alınmış veya alınmaktadır?’ sorularını yöneltti.

BAKANLIK YASAL İŞLEM YAPIYOR

GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Meclis’te verilen soru önergesine şu yanıtları verdi: ‘Gelen bildirimler neticesinde bu firmalar hakkında ilgili il müdürlüklerimiz vasıtasıyla denetim ve kontroller başlatılmakta olup, bu kontrollerde mevzuata aykırılık tespit edilmesi durumunda gerekli yasal işlemler uygulanmaktadır. Bakanlğımızın 81 il müdürlüğüne, internet siteleri, TV kanalları, radyo kanalları gibi medya organları aracılığıyla satışı yapılan ballar hakkında denetim yapılması, olumsuzluk tespit edilmesi durumunda mevzuat çerçevesinde yasal işlem uygulanması ve tüketiciyi yanıltıcı reklam ve ilanların tespit edilmesi halinde ilgili diğer kamu kuruluşlarına bildirimde bulunulması için gerekli talimat verilmiştir.’

VATANDAŞ KANDIRILIYOR

MHP’li Varlı, kendi seçim bölgesi olan Adana’dan kendisine bu yönde çok sayıda şikayet geldiğini belirterek, ‘Vatandaş arıyor. Bu balların gerçek olmadığını, kendilerinin bu sebeple mağdur olduklarını bize iletiyor. Hemen hemen her kanalda bal reklamı var. Bu satışı yapılan balları bizzat ben de alıp tadına baktım. Bizim organik veya karakovan dediğimiz ballarla alakası yok’ dedi. Son dönemde balda ticari glikoz tespit edildiğine dair haberlere de şahit olduklarını anlatan Varlı, ‘Doğrudan satış yöntemini kullanan firmalar, reklamlarında organik ve karakovan olarak bilinen bazı özel bal çeşitlerini piyasadaki fiyatından 4 kat daha ucuza sattıklarını ve balın faydaları yanında birçok hastalığa iyi geldiğini ifade ederek vatandaşı kandırdıkları anlaşılıyor’ diye konuştu.

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/bal-reklamlarina-buyuk-darbe/437354/11/Haber

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :