Reklam 1 Alanı

Borçları Erteleyecek Çiftçiler Dikkat

Kategori : Ekonomi - Etiketler :, , - Tarih : 05 Eylül 2012

Kars’ta doğal afetler nedeniyle zarar gören çiftçilerin kredi borçlarının ertelenmesi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık il ve ilçe müdürlüklerine müracaat etmeleri gerektiği bildirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi: “Bakanlar Kurulu’nun 28 Ağustos 2012 tarih ve 2012/3570 sayılı kararı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından; 01 Ocak 2012 tarihinden 28 Ağustos 2012 tarihine kadar sel-su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı dolu, don, kuraklık, yıldırım düşmesi ve hortum afetlerine maruz kalan ve bu afetler sebebiyle ekilişleri ürünleri hayvan varlıkları tesisleri veya seraları zarar gören çiftçi kayıt sistemine (ÇKS) kayıtlı gerçek veya tüzel kişi üreticilerin (kamu kurum ve kuruluşları hariç), T.C.Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları kapsamındaki kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı kapsamındaki kredi borçlarının ertelenmesi yapılacaktır.

Bu kapsamda; sel-su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, dolu, don, kuraklık, yıldırım düşmesi ve hortum afetlerinden zarar gören ve köylü borçlarının ertelenmesini isteyen çiftçiler, kararnamenin yayınlandığı 28 Ağustos 2012 tarihten itibaren bir ay içerisinde (28 Eylül 2012 tarihine kadar) il /ilçe müdürlüklerine başvurularını ÇKS kimlik ve arazi bilgileriyle birlikte dilekçe ile yapacaktır.

Kararname kapsamında borç ertelemesi isteyen çiftçilerin 28 Eylül 2012 tarihine kadar kredi kuruluşlarına da dilekçe ile müracaat etmesi gerekmektedir. Kamuoyuna ve ilgililere saygıyla duyurulur.”

Kaynak: http://www.gazetekars.com/borclari-erteleyecek-ciftciler-dikkat-9496h.htm

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :