Reklam 1 Alanı

Buğday Fiyatı %16 Arttı

Kategori : Bitkisel Üretim - Etiketler :, - Tarih : 18 Kasım 2012

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, buğday fiyatının geçen yıla göre dünya genelinde 24,6, Türkiye’de ise yüzde 16,3 arttığını bildirdi.

Bayraktar, yazılı açıklamasında, beslenmede alternatifi bulunmayan buğdayın, Türkiye’de en çok üretilen ve ticareti yapılan tarımsal ürün olduğunu belirtti.

Ülkedeki 23,9 milyon hektar tarım alanının 8,1 milyon hektarında buğday ekildiğini bildiren Bayraktar, şunları kaydetti:

”Toplam 33,4 milyon ton olan tahıl üretimimizin yaklaşık 20,1 milyon tonu yani yüzde 60,2’si buğdaydır. Çiftçimizin vazgeçilmezlerinden olan buğday, ülkemizin bütün bölgelerinde yetişmekle beraber en fazla Orta Anadolu bölgesinde ekimi yapılıyor. Toplam ekim alanının yaklaşık yüzde 57’si bu bölgemizde. Ülkemiz 20,1 milyon tonluk yıllık üretimle dünyada ilk sıralarda yer alıyor.”

Artışın nedeni

Şemsi Bayraktar, ABD Tarım Bakanlığı değerlendirmelerine göre, 2012-2013 sezonunda kuraklık nedeniyle dünya buğday üretiminin geçen yıla göre yüzde 5,7 düşeceğini belirterek, dünya genelinde geçen yıl 698 milyon ton olan buğday üretiminin 2012-2013 döneminde 658 milyon tona gerilemesinin beklendiğini kaydetti.

Üretimdeki düşüşe Rusya, Kazakistan, Ukrayna gibi önemli buğday üreticisi ülkelerdeki kuraklığın yol açtığını ifade eden Bayraktar, bunun fiyatların artmasıyla sonuçlandığını bildirdi. Bunun yanı sıra yüksek enerji fiyatlarının biyoyakıtlara ilgiyi artırdığını aktaran Bayraktar, kanola, soya ve ayçiçeği gibi buğdayın da enerji elde etmede kullanılmasının fiyatların artmasına yol açan diğer bir etken olduğunu bildirdi.

Fiyat artışları

Bayraktar, geçen yıl Ekim ayında tonu 301 dolara satılan ABD kırmızı sert buğdayının fiyatının bu yılın aynı ayında yüzde 24,6 artışla 375 dolara yükseldiğini bildirdi.
Türkiye’de de olumsuz hava koşullarından dolayı buğday üretiminin geçen yıla göre yüzde 7,8 azalarak 20,1 milyon tona gerilemesinin beklendiğini kaydeden Bayraktar, bunun fiyatların artmasına yol açtığını aktardı.

Bayraktar, geçen yıl Ağustos’ta tonu 606 lira olan buğdayın bu yıl aynı ayda yüzde 7,8 artarak 653 liraya, Eylül ayında 612 lira olan fiyatın bu yılın aynı döneminde yüzde 10,5 artarak 676 liraya ve geçen yıl Ekim’de 620 lira olan fiyatın yüzde 16,3’lük artışla bu yıl 721 liraya yükseldiğini bildirdi.

Bayraktar, stratejik bir ürün olan buğdayın ekim alanlarının artırılmasına yönelik tedbirlerin alınmasını, üreticinin teşvikini ve desteklenmesini beklediklerini de bildirdi.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=379382

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :