Reklam 1 Alanı

Çiftçiye don uyarısı

Kategori : Bitkisel Üretim - Etiketler :, , - Tarih : 06 Ocak 2015

ciftciye-don-uyarisi

TZOB Başkanı Bayraktar, 7, 8, 9 Ocak’ta Akdeniz ve Ege kıyı kesiminde hafif ve orta, diğer bölgelerde çok kuvvetli don riski beklendiğini, üreticilerin erken tedbir alması gerektiğini söyledi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Akdeniz ve Ege kıyı kesiminde hafif ve orta, diğer bölgelerde çok kuvvetli don riski beklendiğini belirterek, çiftçileri gerekli önlemleri almaları konusunda uyardı.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan zirai don uyarısına göre, 7, 8, 9 Ocak 2014 tarihlerinde Akdeniz ve Ege kıyı kesiminde hafif ve orta, geri kalan tüm yurtta çok kuvvetli don riski beklendiğini bildirdi.

Son günlerde ülke genelinde gerçekleşen kar yağışlarının özellikle hububat üretimine olumlu yansıdığına değinen Bayraktar, ancak bu aylarda mevsim normallerinin altında gerçekleşen hava sıcaklıklarının, serada ve tarlada yetiştirilen sebzelere ve hasadı devam eden narenciye ve muz gibi ürünlere zarar verebildiğine işaret etti.

Kaynak: Al Jazeera

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :