Reklam 1 Alanı

Çine Çayı Neden Kirlendi ?

Kategori : Diğer - Etiketler :, , - Tarih : 30 Mart 2012

Aydın’ın Çine İlçesi’ndeki Çine Çayı’na kızıl suyun boşaltıldığı ve balık ölümlerinin olduğu yönündeki iddialar üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçti…

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, işletmelere çevre mevzuatı kapsamında gerekli idari yaptırımların uygulanacağını belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Erdoğan Bayraktar’ın talimatı üzerine başlatılan inceleme sonucunda kirliliğin önlenmesi ve balık ölümlerinin durdurulması amacıyla baraj kapakları açılarak oksijen oranın arttırılması sağlandı. Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, uzun vadede çözüm üreterek mevcut zeytinyağı işletmelerinin kirliliğe sebep olmaması amacıyla Güney Ege Kalkınma Ajansı’nca onaylanan bir proje hazırladı.

Başlatılan inceleme üzerine, Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü mevcut zeytinyağı tesislerinin çevresel etkilerinin analizi ve yeni kurulacak tesislerin ekolojik ve sosyoekonomik olarak planlanmasına yönelik araştırma niteliğinde bir proje hazırladı.

Zeytinyağı tesislerinden kaynaklanabilecek olumsuzlukları önlemek amacıyla Güney Ege Kalkınma Ajansı’nca onaylanan proje, çok yakında pilot bölgelerin oluşturulmasıyla hayata geçirilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, işletmelere çevre mevzuatı kapsamında gerekli idari yaptırımların uygulanacağını belirtti.
DSİ 21. Bölge Müdürlüğü’nce baraj kapakları açılarak çayın debisinde artış sağlandığını bildiren Varan, 25 ve 26 Mart tarihlerinde aralıksız 5 teknik ekip tarafından arazide kirlilik tespiti ve giderilmesi çalışmaları yapılarak, Çine Çayı havzasındaki tüm zeytinyağı fabrikalarının denetim altına alındığını kaydetti.

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25334995/

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :