Reklam 1 Alanı

Et Fiyatlarında Artış Olmayacak

Kategori : Gıda, Hayvansal Üretim - Etiketler :, , - Tarih : 07 Ekim 2013

ziraatciler-dernegi-baskani-ibrahim-yetkin

Yetkin, yaptığı yazılı açıklamada, yaklaşan Kurban Bayramı’nın et piyasasını hareketlendirdiğini belirterek, et sıkıntısı iddiasıyla et arzında ve fiyatlarında yapay dalgalanmalar yaratıldığını ifade etti.

Söz konusu dalgalanma nedeniyle üreticinin ve tüketicinin zarara uğradığını vurgulayan Yetkin, “Bu yılın ilk çeyreğinde, benzer nedenlerle koyun eti üretimi, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artış gösterdi. Kurban Bayramı’nı kapsayan 2012 yılı son çeyreğine göre üretim yüzde 48,8 oranında azaldı. Toplam kırmızı et üretimi açısından da benzer bir durum söz konusu. 2013 yılı ilk çeyreğinde toplam kırmızı et üretimi bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 21,7 oranında artarken, 2012 yılı son çeyreğine göre yüzde 42,9 oranında azaldı. Sığır eti üretimi de ilk çeyrekte, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,7 oranında artarken, geçen yılın son çeyreğine göre yüzde 43 oranında azalma oldu” açıklamasında bulundu.

Yetkin, Et ve Süt Kurumu’nun piyasayı düzenlemek için gerekli önlemleri alması gerektiğini belirterek, Kurban Bayramı öncesinde belirlenen eşik kapsamında stoklardan ‘dondurulmuş dana karkas et’ satışına başlanmasının bu anlamda önemli bir adım olduğunu kaydetti.

Türkiye’de Kurban Bayramı’nda her yıl ortalama 3 milyon küçükbaş, 1 milyona yakın büyükbaş hayvan kesildiğini ifade eden Yetkin, ülkedeki kesime hazır büyük ve küçük baş hayvan sayısının bu rakamları aştığını belirtti.

Yetkin, vatandaşlara kurbanlık hayvan alımlarında rahat olmaları çağrısında bulunarak, “Kurban Bayramı’nda et sıkıntısı ve fiyat artışı olmayacak” ifadesini kullandı.

Kaynak: http://www.ziraatcilerdernegi.org.tr/index.php/tr/Ana-Sayfa/Haber-Oku/GcJ3gdmID9eV3kELQBC0K86NETWmOW

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :