Reklam 1 Alanı

Fındık Üreticilerine Don Uyarısı

Kategori : Bitkisel Üretim - Etiketler :, , - Tarih : 17 Şubat 2013

fındık don uyarısı 2013

Düzce Valisi Adnan Yılmaz, çiftçilerin mağdur olmamaları için don olayı meydana gelmeden önce ürünlerini sigortalatmalarının büyük önem arz ettiğini söyledi.

Düzce Valisi Adnan Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini, fındıkların erken uyanmaya başlandığını belirterek, düşük sıcaklıkların büyük risk oluşturacağını, don riski karşısında büyük verim kayıpları yaşanabileceğini anlattı.

”Üçte ikisi devletimiz tarafından desteklenen sigortadan yararlanarak, dona karşı fındık ürünlerini sigortalatmaları gerekiyor” diyen Yılmaz, don riskine karşı sigorta için fındık üreticilerine tanınan sürenin 5 Mart’ta sona ereceğini vurguladı.

Vali Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı: ”Çiftçilerimizin mağdur olmamaları için don olayı meydana gelmeden ürünlerini sigortalatmaları büyük önem arz ediyor. Don ve diğer risklere karşı sigorta yaptırabilmek için çiftçilerimizin il ve ilçe gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüklerine giderek, 2013 yılına ait Çiftçi Kayıt Sistemi’ndeki (ÇKS) bilgileri güncellemeleri ve ardından sigorta yaptırmak için acentelere başvurmaları gerekmektedir.”

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=398736&kn=11&ka=4&kb=11

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :