Reklam 1 Alanı

Hicaz Narı'nın Hasadı Başladı

Kategori : Bitkisel Üretim - Etiketler :, , - Tarih : 21 Ekim 2012

Adana’da Tarım Açık Ceza ve İnfaz Kurumu’na ait arazide hükümlüler tarafından üretilen Hicaz Narı’ndan 100 ton ürün alınması bekleniyor.

Ceyhan ilçesindeki Tarım Açık Ceza ve İnfaz Kurumu’na ait arazide, üretimin tüm aşamalarında hükümlülerin çalıştığı, bol suyu, koyu kırmızı rengi, iriliği ve mayhoş tadıyla diğer cinslerden daha çok ekonomik getirisi olduğu belirtilen Hicaz Narı’nın hasadına başlandı.

İlçeye bağlı Mercimek beldesinde bulunan Tarım Açık Ceza ve İnfaz Kurumu’nda görevli Ziraat Mühendisi İsmail Bolat, muhabirilere yaptığı açıklamada, 4 yıl önce kuruma ait arazide 105 dekarlık alanda Hicaz Narı fidanları diktiklerini hatırlattı.

Çukurova’nın iklim koşullarının etkisiyle ilk yıldan itibaren ürün almaya başladıklarını anlatan Bolat, ”Hükümlü arkadaşlarımızın özverili çabaları da eklenince çok iyi bir bakım sonucu birinci yıldan beri ürün almaya başladık. Her yıl elde ettiğimiz verim daha da arttı. Geçen yıl yaklaşık 50 ton ürün elde etmiştik. Bu yılki beklentimiz ise 100 ton civarındadır” dedi.

Hicaz Narı’nın bol suyu, koyu kırmızı rengi, iriliği ve mayhoş tadıyla büyük talep gördüğünün altını çizen Bolat, meyvenin kalın kabuklarının da depolama açısından uygunluk sağladığını vurguladı.

Üretilen narların Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde bulunan diğer cezaevlerine kilogramı 1 liradan, cezaevi personeli ile izine gidecek hükümlülere ise 50 kuruştan satıldığı belirten Bolat, hükümlülere yemek esnasında dağıtılarak ürettikleri meyvelerden tatmalarının da sağlandığı bildirdi.

Nar üretiminde ve hasadında çalışan bazı hükümlüler ise burada öğrendikleri nar yetiştiriciliğini, cezalarını tamamladıktan sonraki yaşamlarında uygulayıp para kazanmak istediklerini söylediler.

Cezaevi yöneticileri ise bu yıl nar üretiminden kuruma yaklaşık 70 bin lira gelir sağlamayı beklediklerini kaydettiler.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=372916

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :