Reklam 1 Alanı

Hizan Fındığı 7 Köye Gelir Kaynağı Oldu

Kategori : Ekonomi - Etiketler :, , - Tarih : 03 Kasım 2012

Yıllık ortalama bin ton üretim yaparak Karadeniz Bölgesi’nden sonra adından en fazla söz ettiren Hizan’da, fındık hasadı başladı. Köylülerin, sonbahar mevsiminde fındık ağaçları ile kaplı arazilerde sabah erken saatlerden itibaren başlayarak büyük bir özveriyle fındık hasadı yapıyor.

İlçedeki 5 bin dekar alanda yetiştirilen ve üreticiye büyük katkı sağlayan fındık, özellikle 7 köyde yaşayan vatandaşların geçim kaynağını oluşturuyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Fatih Asak, yaptığı açıklamada, fındığın, Karadeniz Bölgesi’nden sonra en fazla Hizan’da yetiştirildiğini belirterek, 5 bin dekar alanda dikili bulunan fındık ağaçlarından her yıl yaklaşık bin ton ürün elde edildiğini söyledi.

Fındığın ilçe ekonomisine getirisinin yalnızca ürün bazlı olmadığına dikkati çeken Asak, özellikle dik yamaçlarda bulunan fındık ağaçlarının, aynı zamanda su ve rüzgar erozyonunu da önlediğini ifade etti.

Asak, ilçeye bağlı Ekinli, Görce, Tutumlu, Çalışkanlar, Sarıtaş, Yolbilen ve Yaylacık köylerinin fındık üretiminin yoğun olarak yapıldığı yerler olduğunu bildirerek, bu köylerde yaşayan yüzlerce ailenin geçimini fındıktan sağladığını dile getirdi.

İlçede fındık üretiminin amatörce yapılmadığına dikkati çeken Asak, ilçe halkının da fındık üretimine olan ilgisinin her geçen gün arttığını kaydetti.

Asak, Hizan’ın iklimi ve coğrafyasının fındık üretimi için elverişli olduğuna değinerek, ülke genelinde katıldıkları fuarlarda da yörede üretilen bal ve cevizin yanı sıra fındığın da tanıtımını yaptıklarını belirtti.

Üretilen fındığın pazarlanması konusunda da herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını anlatan Asak, ”İlçemizde üretilen fındık, özellikle iç piyasada tercih ediliyor. Tamamıyla organik ve lezzetli olan fındığımız daha çok çerezlik olarak tüketiliyor” dedi.

Hizan fındığının yağ oranı yüksek ve sert kabuklu

Fındık üretiminin yapıldığı Sarıtaş köyünün muhtarı Ayhan Özkan ise köylülerin geçim kaynağının fındık üzerine olduğunu ve Türkiye’nin en kaliteli fındığının Hizan’da yetiştirildiğini savundu.

Türkiye’de birçok kişinin fındığın sadece Karadeniz Bölgesi’nde yetiştirildiği bilgisine sahip olduğunu vurgulayan Özkan, ”İnsanlar, Hizan’da fındık üretimi yapıldığını duyduğunda çok şaşırıyor. En büyük eksiğimiz, ürettiğimiz fındığı yeteri kadar tanıtamıyoruz. Bunun için de gerek biz gerekse idarecilerimiz çaba gösteriyor” diye konuştu.

Özkan, Hizan fındığının yağ oranı yüksek ve sert kabuklu olduğu için genellikle çerez olarak tüketildiğinin altını çizerek, yıllardır bu işi yapmalarına rağmen, fındık kurdu nedeniyle istenilen verimi alamadıklarını, bu yıl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nün sağladığı ilaç desteğiyle bunun önüne geçtiklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=375764

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :