Reklam 1 Alanı

Kaçak Bal Üreticiyi Mağdur Ediyor

Kategori : Gıda - Etiketler :, , - Tarih : 15 Kasım 2012

Giresun Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Elevli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kaçak balların üreticiyi mağdur ettiğini söyledi. Türkiye’ye çok fazla kaçak bal girdiğini anlatan Kubilay, şöyle devam etti:

”Gürcistan’dan kestane balının kilosu 12 liraya gelirken, satışı 30 ile 40 lira arasında yapılıyor. Aynı şekilde İran’dan günlük tonlarca bal geliyor. Ülkemizde sofraya gelen ova balında yüzde 80 ürün kaybı yaşanırken, bal fiyatlarının artması gerekirdi. Ama bal fiyatları hala aynı. Bunun nedeni de ülkemize kaçak balların girmesidir. Bu da üreticinin aleyhinde gelişen bir durumdur. Arıcılık, çok büyük bir sektör. Ama bakıldığında üreticinin elinde bal yok, ama elinde olan balı da iyi fiyattan satması gerekir. Ama geçen seneye göre fiyat 2 veya 3 lira fark etti. Bunun nedeni de ülkeye sürekli kaçak balın girmesidir. Bu da arıcının yaptığı meslekten soğumasına neden oluyor. Eskiden cazip olan bu meslek, şimdi yeni arıcı yetiştirmiyor.”

Ürün çeşitliliğinde de sıkıntılar yaşandığını belirten Elevli, ”Herkes sürekli ürün çeşitliliğine gidiyor. Polen, arı sütü gibi. Ürün çeşitliliğine gidildiğinde de Çin poleni ve arı sütü çok ucuz” dedi.

”Bal arıcıdan alınmalıdır”

Elevli, tüketicilerin balı alırken dış bölümde yazan yazıyı okuması gerektiğine dikkat çekerek, ”Bal dışarından alınıyorsa mutlaka dikkat edilmelidir. Alınan ürünün dış bölümünü okunmalıdır. Piyasada bal şurubu da satılıyor. Bal almak isteyen tüketici, bal şurubunu almış olabilir. Çünkü bal şurupları çeşitli katkı maddelerini içermektedir. Mümkün olduğunca bal arıcıdan alınmalıdır” diye konuştu.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=377764

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :