Reklam 1 Alanı

Kilis 2. Organik Zeytin Şenliği

Kategori : Organik Tarım - Etiketler :, , - Tarih : 01 Aralık 2013

organik zeytin festivali

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, 278 milyon TL zeytinyağı ihracatı gerçekleştirildiğini söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Kilis’te bu yıl 2’incisi gerçekleştirilen Organik Zeytin Şenliği’nde toplu açılış ve temel atma törenine katıldı. Kilis’in Kocabeyli köyünde gerçekleştirilen şenliğe Bakan Eker’in yanı sıra Kilis Valisi Süleyman Tapsız, GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, AK Parti Kilis milletvekilleri Fuat Karakuş, Ahmet Salih Dal, Kilis Belediye Başkanı Mehmet Abdi Bulut, AK Parti Kilis İl Başkanı Reşit Polat, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Songül Kadıoğlu ile çok sayıda davetli katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hamit Maraşlıoğlu yönetimindeki halk oyunları ekipleri gösteri yaptı. Daha sonra ses sanatçısı Bedri Ayseli, Kilis yöresine ait şarkılar seslendirdi.

Bakan Eker yaptığı konuşmada, Kilis’in bereketli hilal kuşağında bulunduğunu belirterek,

“Kilis’te 24 bin hektar üzerinde tarım yapılıyor. Kilis nüfusu kadar Suriyeli’yi barındırıyor. Zulme uğramış bu insanlara kucağını açmış durumdadır. Bu misafirperverlik çok önemlidir. Kilis’in kalkınması için sektörel anlamda çalışma yapıyoruz. Tarım sektörü de bunlardan biridir. Kilis’te 100 bin hektar tarım alanı var. Ancak bunların yüzde 76’sı kullanılıyor. Bu alanın yüzde 20’si sulanıyor. Tek başına zira üretim yetmiyor. Gıda, sanayi üretiminin yaygınlaştırılması gerekiyor. Buralarda üretilen ürünleri uzak ve yakın yerlere satılması önemlidir. Bugün Tarım Bakanlığı tarafından destek verdiğimiz tesislerin açılışını yapıyoruz. Bazılarının da temelini atıyoruz. Bakanlık olarak Kilis’te 39 tesise hibe desteği verdik. 33’ü bitti, diğerleri devam ediyor. Şu zamana kadar 31 milyon TL’lik üreticiye destek sağladık” dedi.

70 lira organik tarıma destek verdiklerini belirten Eker, “Yüzde yüz bir destek verdik. Bizden önce Türkiye’nin 99 milyon zeytin ağacı vardı, 2006 yılından beri yaptığımız çalışma sonucu 170 milyon zeytin ağacına yükselttik. Zeytin üretiminde dünyada 2 ile 3. sıralardayız. Zeytinyağını üretiyoruz. Tankerler ile İspanya ve İtalya’ya satıyoruz. Markalaşarak bu ürünlerimizi satmamız gerekiyor. 101 ülkeye zeytin satıyoruz. 278 milyon dolarlık ihracatımız var. Eskiden 47 milyon dolar idi, sofralık zeytin ile birlikte 323 milyon dolarlık ihracatımız var. Zeytinyağı tüketiminde çok gerilerdeyiz. Üretimde yaptığımız bu başarıyı tüketimde de yapmalıyız” diye konuştu.

Etkinlikte Kilis Valisi Süleyman Tapsız, GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, AK Parti Kilis milletvekilleri Fuat Karakuş, Ahmet Salih Dal, Kilis Belediye Başkanı Mehmet Abdi Bulut ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Songül Kadıoğlu da konuşma yaptı. Yapılan konuşmalardan sonra Bakan Eker ile protokol üyeleri uydu aracılığı ile canlı bağlanarak tesislerin açılışını yapıp, temel attı. Bakan Eker ve beraberindekiler organik zeytin ve diğer ürünlerin bulunduğu stantları gezdiler.

Kaynak: http://haberciniz.biz/bakan-eker-organik-zeytin-senligine-katildi-2434979h.htm

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :