Reklam 1 Alanı

Kirazda tek rakibimiz ABD

Kategori : Gıda - Etiketler :, , - Tarih : 01 Mayıs 2012

Türkiye’nin 438 bin tonla dünya kiraz üretiminde lider ülke konumunda olduğu, üretimin her geçen yıl arttığı, ihracatta ise ABD ile yarıştığı bildirildi.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Küden, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kiraz üretiminde önemli bir potansiyeli olduğunu söyledi.

Ali Küden, her yıl kiraz yetiştiriciliğindeki gelişmelerin ve sorunların tartışıldığını anlatarak, şunları kaydetti:

“1997’de bakanlık desteği ile kurulan Türkiye Ulusal Kiraz Çalışma Grubu’nun çalışmaları olumlu meyveler vermeye başladı. Grubun kurulduğu 1997’de Türkiye’de kiraz üretimi 215 bin ton iken bu rakam 2010’da 417 bin 905 tona yükseldi. Geçen yıl ise üretim önceki yıla göre yüzde 4,9 bir artış göstererek 438 bin tona çıktı. Bu rakamlarla Türkiye kiraz üretiminde dünyada lider ülke konumunda. İhracat rakamlarında ise 2007’de 18 bin ton olan kiraz ihracatımız, 2010’da 65 bin tona yükselmiştir. Geçen yıl ise iklim ve dünya pazarı şartları nedeniyle ihracatımız 45 bin ton civarında. Üretimde lider ülkeyiz ancak ihracatta da ABD ile yarışıyoruz. Elimizde sağlıklı rakamlar olmamasına rağmen ihracatta da ABD’yi geride bıraktığımızı düşünüyorum.”

Küden, çalışmalar neticesinde kirazda kalitenin arttığını belirterek, üretimde kalitenin yanı sıra ihracatta da standardın yükseldiğini söyledi.

Kiraz üretiminin iklim koşullarına göre artıp, azalabildiğini bildiren Küden, “Bu yıl iklim koşullarının da iyi gitmesi ile kiraz üretiminin daha da artmasını bekliyoruz” dedi.

Küden, Türkiye’nin iklim koşullarına göre çok avantajlı konumda bulunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Türkiye, ilk turfanda meyveler konusunda oldukça iyi durumda. Bölgemiz ekolojisinde yetiştirilen çeşitler, İspanya, İtalya ve Fransa’da yetiştirilen birçok çeşide göre 5-15 gün daha erken olgunlaşıyor. Bu da üreticilerin ürünlerini daha yüksek bir fiyatla satabilmelerine neden oluyor. Bu amaçla daha yüksek verimli ve kaliteli yeni çeşitlerin devreye girmesi sağlanmıştır.”

Türkiye’nin en erkenci kirazı Çukurova’dan

Küden, Türkiye’nin en erkenci kirazının ÇÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Araştırma Uygulama bahçesine dikilen ağaçlardan hasat edildiğini söyledi.

Küden, genel olarak hedeflerinin ihracatta kiraz fiyatlarının alçalıp yükselmesi ile ilgili değişikliklere ayak uydurmak olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Kiraz fiyatları, başlangıçta dünya piyasasına göre belirli bir fiyat oluşmakta, daha sonra üretim miktarına göre alçalmakta veya yükselmektedir. Dünya piyasasına baktığımızda en yüksek fiyatlar Nisan sonu, Mayıs ayı başında görülüyor. Dolayısıyla hedefimiz Çukurova gibi sıcak yerlere erkenci kirazları yetiştirerek yüksek fiyattan ihracatını sağlamak. Bu konuyla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Şu anda Türkiye’nin en erken kirazını Adana’da hasat etmiş bulunmaktayız.”

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=333650

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :