Reklam 1 Alanı

Kurban İthali Yapılmayacak

Kategori : Gıda - Etiketler :, - Tarih : 06 Eylül 2012

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyon Üyesi, AK Parti Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, Bu yıl kurban ithalatının yapılmayacağını ve et ithalatındaki gümrük vergilerinin arttırılmış olmasından dolayı ithalatın da zorlaşacağını söyledi.

Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, Hayvancılıkla uğraşanların zor günler geçirdiğini bildiklerini ve bunun için Kars Milletvekili Ahmet Arslan, Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay, Artvin Milletvekili İsrafil Kışla başta olmak üzere hayvancılıkla yoğun olarak uğraşmakta olan illerin milletvekilleri ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı sürekli bilgilendirdiklerini söyledi.

Kılıç, bu yıl yem fiyatlarının biraz daha yüksek olması ve et fiyatlarının düşük kalmasından özellikle hayvancılıkla uğraşan üreticilerin olumsuz etkilenmelerini engellemek üzere Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bir dizi tedbir aldığını ve buna yenilerini eklemek gayretinde olduğunu gördüklerini ifade etti.

Son olarak da çok önemli olduğunu düşündüğü gelişmeyi paylaşan Kılıç, bu yıl kurban ithalatına izin verilmeyeceği haberini bakan Mehmet Mehdi Eker’den aldıklarını ifade etti. Bunun Türk çiftçisinin çok beklediği, çok önemli bir haber olduğunun altını çizen Kılıç, ayrıca et ithalatındaki gümrük vergilerindeki son artışlar ile birlikte artık eskisi kadar ucuz et girişinin olmayacağını ve bunun iç piyasada şu anda çok düşük olan et fiyatlarının tedricen yükselerek bir dengenin oluşmasına katkı sağlayacağını açıkladı. Çünkü şu andaki et fiyatlarının çiftçi aleyhine, dolayısı ile hayvancılığın aleyhine gelişmeye başladığını ve bunun sürdürülebilir bir durum olmadığının açık olduğunu açıklayan Kılıç, bu yeni kararların çiftçilerimizin damızlık hayvanları kesime göndermelerini ve hayvancılıktan çıkmalarını engelleyeceğini söyledi.

Ayrıca özellikle Doğu Anadolu Bölgesi ve Orta Anadolu Bölgesi’nde yaşanmakta olan kuraklıktan kaynaklanan olumsuzluklardan üreticilerin daha fazla zarar görmelerini engellemek amacı ile Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan çiftçi borçlarının % 5 faiz ile bir yıl ertelenmiş olmasının da çiftçilerde çok önemli bir rahatlama sağlayacağını ifade etti.

Kaynak: http://www.gazetekars.com/kurban-ithali-yapilmayacak-9512h.htm

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :