Reklam 1 Alanı

Kurban Kesim Kursu Verildi

Kategori : Gıda, Hayvansal Üretim - Etiketler :, , , - Tarih : 17 Ekim 2012

Kırıkkale’de Gıda, Tarım ve Hayvancılık ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile Kırıkkale Müftülüğü’nün işbirliğinde Halk Eğitim Merkezi’nde (HEM) 17 gün önce açılan ve 20 günde tamamlanacak olan kurban kesim kursunda sona gelindi. 17 kasap adayı kursiyer 20 saat teorik ve 20 saat uygulamalı eğitime tabi tutularak sınavdan geçiriliyor. Başarılı olan kursiyerlere ise kurban kesim için yetki belgesi verilecek.

Kursiyerler, Hasandede Belediyesi’ne ait kesimhanedeki uygulama sonrası kurban kesimine hazır olduklarını gösterdiler. Kurbanlık büyükbaş hayvanların 80, küçükbaşların ise 35 TL’den kesiminin yapılacağı belirtildi. Vatandaşların kulak küpesi olmayan kurbanlık hayvanları almamaları istendi.

Kesimhanede gerçekleştirilen uygulamalı eğitim sonrası açıklamada bulunan HEM Müdürü Osman Kara, Verilen eğitimle vatandaşlarımızın daha uygun şekilde kurban kesmesini sağlamayı planlıyoruz. Kurban kesim işi iyi bilinmeli ve hayvana eziyet etmeden dini kurallara göre yapmalı dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Recep Kırbaş ise kulak küpesi olmayan hayvanların kurbanlık için alınmamasını ve ehil kiyiler tarafından kesilmesinin uygun olduğunu söyledi.

Kaynak: http://www.focushaber.com/kurban-kesim-kursu-verildi-yh-188003.html

Yorumlar (1)
  • 17 Ekim 2012 tarihinde Mehmet D. tarafından

    Haberlerde Kırıkkale’yi özellikle takip edeceğim. Bakalım eğitim işe yaramış mı 🙂

  • Yorum Yaz
    Ad Soyad :
    E-mail :
    Yorum :