Reklam 1 Alanı

Meyve Suyu Endüstrisi Derneği MEYED Bilgilendiriyor

Kategori : Gıda - Etiketler :, , , - Tarih : 14 Eylül 2012

MEYED, ilköğretim okulları, yuvalar ve üniversite öğrencileri ile ailelerin sağlıklı beslenme alışkanlıkları konusunda bilinçlendirilmesini hedefliyor.

Okula başlayan çocukların evdeki sağlıklı beslenmesini okulda da sürdürmesi gerekir. Özellikle tam gün okula devam eden çocukların tüm beslenme öğünleri sıkı takip edilmelidir. Ülkemizde 0-5 yaş grubu çocuklarda, okul çağı çocuk ve gençlerde en sık görülen sağlık sorunlarının başında vitamin yetersizlikleri gelir. Vitamin eksikliği ise gelişimi yavaşlatır. Özellikle sonbaharda ve kışın enfeksiyonlardan korunmada, vücut direncini arttırmada vitaminden zengin besinler tüketilmesi gerekir.

‘Erken yaşlarda düzenli beslenme alışkanlığının kazandırılması’

Çocuklar bulundukları kalabalık ortamlarda virüs ve bakterilerin saldırısına maruz kalır. Bağışıklık sistemleri iyi çalıştığında mikroplara karşı daha dirençli olur, hastalıklara yakalanma risklerini azaltırlar. Yetersiz ve dengesiz beslenme, mevsim değişiklikleri gibi nedenler de bağışıklık sistemlerinin zayıflamasına yol açar. O halde sağlıklı beslenmenin, vitamince zengin besinler tüketmenin önemi konusunda çocuklarımızı eğitmeli ve ileride sağlıklı bireyler olma yolunda ilk adımları atmalarına yardımcı olmalıyız.

‘Çocuklarımızın sağlıklı gelişimine destek olması için Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (Meyed) tüm ebeveynleri bilinçlendirmeyi hedefliyor:’

‘Ya 5 meyve ye ya suyunu iç’

Okul çağındaki çocukların kahvaltı öğününe bir bardak % 100 meyve suyu ilave ederek güne iyi hazırlanmaları sağlanabileceği gibi okuldaki ara öğün beslenme saatlerinde de %100 meyve suları tercih edilebilir. Dünya Sağlık Örgütü “5 a day” (günde 5 öğün) kampanyası kapsamında sağlıklı bir yaşam için günde 5 öğün meyve ve sebze tüketilmesini önerir. 1 bardak yüzde 100 meyve suyu ise 1 porsiyon meyve gereksinimini karşılar. O halde doğanın insan için harika bir sağlık kaynağı olduğunu unutmadan çocukların günde bir bardak % 100 meyve suyu içmesini sağlayarak hem sağlıklarını koruyabilir, hem de zinde olmalarını sağlayabiliriz.

‘Her meyve birer şifa kaynağı’

Kayısı: Göz sağlığı için iyi bir yardımcı, tembel bağırsakların vazgeçilmezi.

Nar: İdrar söktürücü, sindirimi kolaylaştırıcı ve bedeni güçlendiren bir tonik kadar etkili.
Vişne: Eklemlerle dost.

Portakal: En lezzetli C vitamini kaynaklarından birisi, kılcal damarlar için önemli bir kalp dostu.

Üzüm: Sindirim sorunlarına iyi gelen, virüs ve bakterilerle savaşan, kan temizleyici.

Şeftali: Soğuk algınlığına karşı güçlü doğal meyve desteği.

Kaynak: http://www.haberler.com/meyve-suyu-endustrisi-dernegi-meyed-3935891-haberi/

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :